Bp Nycz nowym członkiem Kapituły na Wawelu
20 grudnia 2002 | 14:44 | md //ad Ⓒ Ⓟ
Kard. Macharski mianował krakowskiego biskupa pomocniczego Kazimierza Nycza na członka Kapituły Metropolitalnej na Wawelu. Kapituła powstała jeszcze w XI w. za rządów Władysława Hermana.
Uroczystość instalacji, czyli objęcia zaszczytnej godności kanonika Kapituły Metropolitalnej, odbędzie się w katedrze na Wawelu 24 grudnia o godz. 7. Zgodnie z odwiecznym zwyczajem z tej okazji zabrzmi dzwon Zygmunta.
Wtedy, w czasie Mszy św. nowy członek Kapituły złoży ślubowanie, a następnie zostanie uroczyście wprowadzony na przysługujące mu miejsce w stallach w prezbiterium katedry. Biskup kanonik ubrany zostanie w specjalny kanonicki strój – długi płaszcz obszyty futrem.
Godność kanonika katedralnego jest ważna, choć głównie honorowa. Zadaniem członków kapituły jest czuwanie nad liturgią w katedrze, dbałość o kult św. Stanisława Biskupa i św. Jadwigi Królowej, których relikwie znajdują się na Wawelu. Kapituła Metropolitalna na Wawelu to najstarsze, liczące niemal tysiąc lat, gremium kapłańskie w Krakowie.
Wawelska Kapituła Katedralna, dawniej zwana Kapitułą Wiekszą, a obecnie Kapitułą Metropolitalną, powstała w XI wieku za czasów Władysława Hermana. Przez wiele stuleci liczyła stale 36 członków: sześciu prałatów i trzydziestu kanoników. W skład tego szczególnego gremium wchodziły wybitne osobistości (np. Jan Długosz), sekretarze królewscy, najwyżsi dygnitarze kościelni i państwowi. Spełniając funkcje doradcze u boku biskupa, Kapituła Krakowska opiekowała się katedrą, a szczególnie katedralną liturgią. Posiadała liczne przywileje, odświętne stroje i dystynktoria, zarządzała też wielkim majątkiem.
W naszych czasach obowiązki członków kapituły przejęły inne kolegia diecezjalne skupiające duchownych, takie jak Rada Kapłańska i Rada Konsultorów. Kapituła Katedralna składa się obecnie z dwunastu członków. Kanonikami są m.in. ks. bp Jan Szkodoń, który jest dziekanem kapituły i ks. bp Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Ojca Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.