Prymas: duchowni nie będą agitować
19 grudnia 2002 | 14:24 | pb //ad Ⓒ Ⓟ
Duchowni nie będą angażować się w agitacje na rzecz Unii Europejskiej – powiedział dziennikarzom Prymas Polski kard. Józef Glemp po spotkaniu z premierem Leszkiem Millerem. Prymas dodał, że Kościół chce się włączyć od strony moralnej w proces integracji przez „prawdziwą, szczerą i rzetelną informację”.
Kardynał przekazał szefowi rządu słowa uznania za „kompetentne i wytrwałe negocjacje” z UE.
Pytany przez dziennikarzy o to, czy księża włączą się w informowanie wiernych o Unii Europejskiej, kard. Glemp powiedział, że „duchowni nie będą angażować się w propagandę i agitację”, i dodał: „mamy inne metody mówienia prawdy”. Oświadczył, że po szczycie kopenhaskim otworzył się „etap wysiłków obywatelskich”, w które Kościół chce się włączyć od strony moralnej przez „prawdziwą, szczerą i rzetelną informację”. Prymas dodał, że źródłem informacji, jakimi dysponuje Kościół są Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
Premier Miller podkreślił, że zarówno papież Jan Paweł II, jak i polscy biskupi wielokrotnie dawali wyraz swemu poparciu „dla idei integracji europejskiej”. Jego zdaniem sposób włączenia się duchownych w społeczną debatę przed referendum europejskim zależy wyłącznie od Kościoła. Szef rządu złożył również życzenia urodzinowe Prymasowi Polski, który 18 grudnia skończył 73 lata.
Podczas spotkania rozmawiano także o pracach Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski oraz rządowej i kościelnej Komisji Konkordatowej, a także o zabezpieczeniu środków finansowych dla Funduszu Kościelnego w ustawie budżetowej na rok 2003. W rozmowie z KAI uczestniczący w spotkaniu sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (KEP) bp Piotr Libera poinformował, że najbliższe spotkanie Komisji Wspólnej odbędzie się najprawdopodobniej w drugiej połowie stycznia 2003 roku. Pytany o przewidywaną tematykę obrad, wyjaśnił, że nie została ona jeszcze sprecyzowana. Natomiast „tuż po świętach odbędą się nieformalne spotkania robocze, by sprecyzować listę tematów”, które zostaną podjęte przez członków Komisji Wspólnej.
Bp Libera zasugerował podczas spotkania potrzebę ożywienia kontaktów obu Komisji Konkordatowych, dlatego że obecnie panuje w tej dziedzinie „pewien bezwład” – oba gremia nie spotykają się. Podjął też sprawę losów ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Była ona wcześniej przedmiotem rozmów na Komisji Wspólnej, zostały powołane dwa zespoły robocze a ustalony wspólnie tekst ustawy został skierowany do sejmu. – Niepokoi nas przedłużający się czas prac nad tą bardzo ważną dla Kościoła ustawą – oświadczył bp Libera. Powiedział też, że premier Miller „obiecał zainteresować się” poruszonymi problemem i „wpłynąć na osoby kompetentne”, by przyspieszyć niezbędne prace.
W spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uczestniczyli również – ze strony kościelnej: zastępca sekretarza generalnego KEP ks. prałat Lucjan Skolik, rzecznik KEP o. Adam Schulz SI, ks. Bogusław Trzeciak SI z Zespołu Ekspertów Episkopatu ds. UE i ks. Jarosław Mrówczyński z Sekretariatu Prymasa Polski, zaś ze strony rządowej: minister ds. europejskich Danuta Hübner, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Wagner, rzecznik prasowy rządu Michał Tober i szef zespołu doradców Prezesa Rady Ministrów, a zarazem sekretarz Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski Grzegorz Rydlewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.