Prawie każda diecezja ma rzecznika prasowego
11 grudnia 2002 | 17:02 | awo //ad Ⓒ Ⓟ
Już prawie wszystkie diecezje w Polsce mają rzeczników prasowych. Najczęściej są nimi księża, rzadko – świeccy. W siedzibie Sekretariatu Episkopatu odbyło się ich pierwsze ogólnopolskie spotkanie.
Z rzecznikami prasowymi diecezji spotkali się w Warszawie biskupi Piotr Libera – sekretarz generalny KEP oraz bp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Bp Libera opowiadał o aktualnej sytuacji Kościoła w Polsce. Wśród „blasków” wymienił on pracę charytatywną Kościoła, dynamiczny rozwój ruchów i stowarzyszeń katolickich, rozwój szkolnictwa katolickiego, wysiłek Kościoła aby być obecnym w mediach. Natomiast do „cieni” zaliczył ideologizowanie wiary, patrzenie na Kościół jak na instytucję polityczną a nie rzeczywistość eklezjalną.
Biskup Głódź natomiast przedstawił „spojrzenie na media w Kościele”. Według relacji obecnego na spotkaniu o. Schulza, bp Głódź mówił m.in. o przygotowywania pewnych zasad ogólnych funkcjonowania mediów katolickich. Analizując przykłady Telewizji Puls, Radia Plus, KAI, Opoki, Radia Maryja poruszył kwestię określenia zasad, które definiowałyby o którym z mediów można powiedzieć że jest katolickie – relacjonował o. Schulz. Przypomniał, że „prawo kanoniczne nakazuje Konferencji Episkopatu przedstawienie zasad i norm, według których media katolickie mają działać”. Dotyczą one również duchownych występujących w mediach.
Podczas spotkania rzecznik Episkopatu o. Adam Schulz przybliżył zebranym pracę biura prasowego KEP. Mówiąc o zadaniach diecezjalnych rzeczników podkreślił, że do ich zadań należy „pomoc Kościołowi w zrozumieniu mediów a mediom w zrozumieniu tego, co się dzieje w Kościele”.
Na spotkaniu ustalono również, że przy współpracy rzeczników prasowych strony internetowe poszczególnych diecezji zostaną tak przeorganizowane aby na każdej z nich łatwo było dotrzeć do działu aktualności. By ułatwić pracę dziennikarzom będzie on w większym stopniu niż dotychczas zawierał informacje o wydarzeniach w Kościele lokalnym – poinformował KAI o. Schulz.
Swojego rzecznika prasowego ma już prawie każda diecezja w Polsce. Zwykle pracuje on w pojedynkę i musi łączyć tę pracę z innymi obowiązkami np. w kurii lub diecezjalnej rozgłośni czy czasopiśmie. Kto zostaje rzecznikiem? – decyzja należy do biskupa diecezjalnego, który upoważnia go do reprezentowania diecezji w kontaktach z mediami.
Kolejne spotkanie rzeczników planowane jest jeszcze przed wakacjami 2003 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.