Miłosne listy poety do przyszłej zakonnicy
22 listopada 2002 | 18:42 | ast //ad Ⓒ Ⓟ
Listy wybitnego, przedwojennego poety katolickiego Jerzego Lieberta, do Agnieszki – Żydówki i późniejszej zakonnicy w Laskach opublikowała „Biblioteka Więzi”.
Książka nosi tytuł „Listy do Agnieszki” i stanowi zbiór 171 listów Lieberta do jego miłości, Agnieszki pochodzi z lat 1923-1928. Zdaniem wydawcy pozycja jest cennym dokumentem biograficznym o przedwcześnie zmarłym, wybitnym poecie katolickim, często porównywanym z Norwidem.
– Książka jest ważną pozycję dla tych, którzy chcą poznać i zrozumieć dzieje polskiej kultury chrześcijańskiej XX wieku – uważa z kolei poetka Julia Hartwig.
Listy Jerzego Lieberta dają nam obraz polskiego katolicyzmu przedsoborowego, poniekąd przepowiadając późniejsze zmiany w Kościele powszechnym – powiedział podczas promocji Stefan Frankiewicz, autor opracowania.
Tadeusz Mazowiecki, autor książki „Ludzie Lasek” stwierdził, że w pewnym sensie autorką książki jest także Agnieszka, bowiem miłość do niej jest rdzeniem tych listów. – Bardzo dobrze znałem Agnieszkę, czyli późniejszą siostrę Marię. W latach 60. często bywałem w Laskach, ona była dla każdego kimś bliskim. Mówiła, że kocha każdego człowieka, którego spotkała w swym życiu – dodał były premier.
Pochodząca z żydowskiej rodziny Bronisława Wajngold – bo tak pierwotnie brzmiało jej imię i nazwisko – *po nawróceniu na katolicyzm w 1925 r. przybrała na chrzcie imię Agnieszka* i w rok później wstąpiła do zakonu w Laskach. Wraz z Liebertem uczestniczyła w poszukiwaniach religijnych, pod jej wpływem poeta odnowił swoją wiarę.
Uważa się, że późniejsza zakonnica w podwarszawskich Laskach *odegrała bardzo ważną rolę w podtrzymywaniu więzi pomiędzy chrześcijaństwem a światem polskiej kultury* w XX wieku.
Listy Jerzego Lieberta do Agnieszki po raz pierwszy ukazują się jako odrębna książka. Poprzednio były wydane w „pismach zebranych” w roku 1976, które było publikacją zbiorową i zawierało również inne listy. Obecna forma listów w znacznym stopniu różni się od poprzednich. Włączono do niej liczne partie korespondencji Lieberta, które wtedy zostały pominięte na życzenie żyjących jeszcze wówczas adresatki i siostry poety. Po raz pierwszy w książkowym wydaniu publikowane są listy z lat 1927-1928, czyli te pisane do Agnieszki już jako zakonnicy w Laskach.
*Jerzy Liebert* żył w latach (1904-1931) początkowo był bliski grupie Skamandra, ale później wykształcił swój własny styl liryczny. Z powodu nieuleczalnej choroby na gruźlicę nie ukończył studiów polonistycznych, rozpoczętych na Uniwersytecie Warszawskim. Był wielkim entuzjastą filozofii personalistycznej, uczestniczył w spotkaniach inteligencji katolickiej organizowanych przez księdza Władysława Korniłowicza.
W swej twórczości poruszał tematykę metafizyczno-egzystencjalną. Był wysoko ceniony już za życia, zdobywając uznanie tomikami: „Druga ojczyzna” (1925) i „Gusła” (1930). Po jego śmierci wydano jeszcze Poezje (1963), Poezje zebrane (1972), Pisma zebrane (1976).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.