Duszpasterze twórców o stanie polskich mediów
13 listopada 2002 | 09:13 | ast //mr Ⓒ Ⓟ
– Prawie cała polska prasa jest w rękach obcego kapitału. Fakt ten tworzy nową i niebezpieczną rzeczywistość na rynku dziennikarskim – powiedział ks. Wiesław Niewęgłowski na zjeździe duszpasterzy środowisk twórczych z całego kraju.
Nad stanem polskich mediów dyskutowało kilkunastu kapłanów z wielu diecezji. W dyskusji brali udział także: Krystyna Mokrosińska (prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich), Jerzy Domański (prezes stowarzyszenia dziennikarzy RP) oraz red. Maciej Iłowiecki.
Duszpasterzy Środowisk Twórczych z całej Polski, którzy przyjechali 12 listopada do Warszawy, próbowali zidentyfikować obecne miejsce Kościoła w środowiskach kulturotwórczych oraz sprecyzować sposób duszpasterskiej posługi wśród twórców.
Jednym z zasadniczych tematów było „upowszechnianie zła w imię źle pojmowanej wolności”. Zastanawiano się także nad problemami natury etycznej. Mówiono, że sytuacja w mediach polskojęzycznych jest groźna, ponieważ na polskim rynku prasowym jest ponad 70% obcego kapitału – co oznacza, że prawie cała prasa jest w rękach obcych.
– Brak uregulowań prawnych między polskimi dziennikarzami, a ich pracodawcami tworzą zagrożenie utratą pracy – powiedział ks. Wiesław Niewęgłowski, krajowy duszpasterz środowisk twórczych. Dyskutanci mówili, że choć została zniesiona oficjalna cenzura, istnieje cenzura wewnętrzna tworzona przez pracodawców, którzy niejednokrotnie wywierają presje na swoich dziennikarzy. Tego zjawiska na zewnątrz nie widać i społeczeństwo nie zdaje sobie z tego sprawy, że media nie są całkowicie wolne. Ponadto informacje stały się towarem, który ma się dobrze sprzedawać i z tego tytułu rodzą się poważne zagrożenia.
W warszawskim Kościele Środowisk Twórczych mówiono także o braku systemów ochronnych dla dziennikarzy i innych regulacji prawnych, które obowiązują w innych krajach. To wszystko powoduje, że dziennikarstwo – w ocenie duszpasterzy – jest słabe, a polskie media nie są w pełni wiarygodnym źródłem informacji.
Rozmówcy stwierdzili, że zaistniała sytuacja jest istotnym zadaniem dla Kościoła. Doszli do wniosku, że należy objąć opieką duszpasterską wszystkie środowiska dziennikarskie prasy, radia i telewizji.
Istnieje również potrzeba formacji duchowej i moralnej, zarówno dziennikarzy już pracujących jak i studentów, którzy przygotowują się do tego zawodu. W Polsce istnieje około 30 szkół dziennikarskich, co daje ok. 3 tys. studentów na jednym roku. Niejednokrotnie te szkoły i „szkółki” dziennikarskie tworzą ludzi mediów bez dobrego przygotowania do zawodu – stwierdzali uczestnicy spotkania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.