Kolejni Polacy nagrodzeni za ratowanie Żydów
09 listopada 2002 | 17:02 | mj //ad Ⓒ Ⓟ
Dwie polskie rodziny pomagające Żydom w czasie wojny otrzymały 8 listopada w Lublinie medale „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.
Odznaczenia wręczał ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. Wśród 17 tys. wyróżnionych do tej pory tym medalem jest ponad 5 tys. Polaków.
Dyplom i medal w dowód uznania za ratowanie z narażeniem życia Żydów prześladowanych w latach okupacji hitlerowskiej odebrała Helena Szarek – Krawczykowicz z Brańska, w imieniu matki Zofii, swoim i swoich braci. Drugie odznaczenie ambasador wręczył Zofii Bagan i Mariannie Turek. Ich rodzice, odznaczeni pośmiertnie Stanisław i Helena Wiślińscy, wychowywali żydowską dziewczynkę jako bliźniaczkę swego nowo narodzonego syna.
– Dla mnie to spotkanie to święto – mówił Szewach Weiss, który objął honorowy patronat nad II Dniami Izraela w Lublinie, w ramach których odbyła się uroczystość. Weiss przypomniał, że jego rodzinę także ratowali odznaczeni później medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.
– Trzeba zrozumieć, jaki humanizm działał w sercach takich jak wy – zwracał się ambasador do laureatów. Dodał, że w tamtych czasach to nie było normalne. – Przeszedłem to osobiście. Jako uratowany Żyd i jako ambasador Izraela dziękuję z całego serca. My tego nigdy nie zapomnimy – mówił.
Medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata” to najwyższej rangi odznaczenie, jakim Izrael honoruje obcokrajowców. Izraelski Instytut Pamięci Narodowej, Yad Vashem na mocy ustawy przyjętej przez Kneset w 1953 r. odszukał i odznaczył do tej pory ponad 17 tys. takich osób na całym świecie, w tym ponad 5 tys. Polaków. Ich imiona są wyryte na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie. Na każdym medalu widnieje motto pochodzące z Talmudu „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Wśród Polaków odznaczonych medalem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” są m.in. Władysław Bartoszewski, Mieczysław Fogg, Zofia Kossak – Szczucka.
Organizatorami trwających od środy do piątkowego wieczora Dni Izraela w Lublinie są Zakład Kultury i historii Żydów Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej oraz Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”. W czasie imprezy odbywały się wykłady, pokazy filmowe, kiermasze książek, służące poznaniu kultury, historii i codzienności Izraela.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.