Ks.Seweryniak: o niepoprawność polityczną u księży
09 listopada 2002 | 16:50 | aw //ad Ⓒ Ⓟ
Kapłani powinni być zawsze świadkami politycznej niepoprawności, wynikającej z Ewangelii – mówił ks. prof. Henryk Seweryniak z UKSW na sesji w Płocku.
Podczas sympozjum zorganizowanego przez seminarium duchowne w Płocku „Meandry wiary”, ks.prof. Seweryniak wygłosił referat o duchowości księży.
Apelował o przeciwstawianie się rozpowszechnionej jeszcze w oświeceniu tezie, iż dzieje Kościoła to inkwizycja i hamowanie postępu. – *Tu nie może być „bruderszaftu”* – przestrzegał – jeżeli go wzniesiemy w gronie ideologicznych oponentów, ludzie poczują się zdezorientowani i zagubieni.
Jego zdaniem *tylko głęboka duchowość księży*, która spotyka się w sposób harmonijny z duchowością świeckich, będzie głęboką odpowiedzią na znaki czasu. Ksiądz powinien być *świadkiem ewangelicznej „niepoprawności”, kwestionować utarte stereotypy*, że wiara jest sprawą prywatną, że jest efektem ignorancji, że moralność katolicka jest konfesyjna, a nie uniwersalna.
Księża – mówił wykładowca UKSW – powinni pielęgnować duchowość gościnności, której piękny przykład daje Papież Jan Paweł II, zapraszając na sesje naukowe także ludzi innych wyznań i agnostyków. Parafie powinny się stać miejscem ufności i zakorzenienia, powinny być otwarte, nie wolno obrażać się na postmodernizm i wszelkie formy współczesnego myślenia.
Kolejny aspekt duchowości kapłańskiej to *duchowość kontemplacji*, o czym pisze Ojciec Święty w liście apostolskim „Novo millennio ineunte”, a także w liście „Rosarium Virginis Mariae”. Zdaniem ks. profesora w tych dokumentach zawarty jest piękny przykład głębi modlitwy, która nigdy się nie znudzi, gdyż jest wyrazem miłości. Z prawdziwej głębi życia duchowego wypływa także zdolność do odpowiadania na trudne pytania, gdy wierni chcą zrozumieć sens cierpienia.
*Duchowość dyscypliny i miłości* – to zdaniem ks. Seweryniaka ostatni z najważniejszych rysów duchowości kapłańskiej. Jest ona szczególnie aktualna w związku ze „sprawą amerykańską” i falą skandali obyczajowych, które ostatnio nagłośniły media. Należy się sobie uświadomić, że *za tym kryzysem, który się ujawnia nie stoją media* i erotyzacja obyczajów, a przede wszystko permisywizm i *brak głębokiej formacji*. Dyscyplina, ale także głęboka wiara w moc Kościoła, miłość do Kościoła-Oblubienicy, do Ojca Świętego, zrozumienie głębokiego sensu celibatu – to efekt dyscypliny miłości – mówił ks. Seweryniak.
_*Ks. prof. Henryk Seweryniak* jest teologiem fundamentalnym, pracownikiem Uniwersytetu kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie. Współredagował dokumenty II Polskiego Synodu Plenarnego; pełni również funkcię konsultora Rady Episkopatu ds. dialogu religijnego. Autor wielu książek z dziedziny teologii fundamentalnej, m.in. „Święty Kościół Powszedni”, „Tajemnica Jezusa”, „Świadectwo i sens”. Od kilku lat prowadzi wykłady dla studentów dziennikarstwa na UKSW._
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.