Apel Forum św. Wojciecha do parlamentarzystów
06 listopada 2002 | 13:39 | Ⓒ Ⓟ
Proces integracji europejskiej oraz dostosowanie prawa państwowego do prawodawstwa Unii Europejskiej w obszarach objętych negocjacjami prowadzi do zmian w wielu sferach życia ekonomicznego, społecznego i politycznego.
Mając na względzie troskę o poszanowanie godności człowieka, my niżej podpisani, w imieniu środowisk które reprezentujemy i swoim własnym, odpowiadając na inicjatywę Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, zwracamy się do Parlamentarzystów Rzeczypospolitej Polskiej o dołożenie wszelkich starań, aby w procesie integracji z Unią Europejską zagwarantować suwerenność prawodawstwa polskiego w sprawach dotyczących praw człowieka i rodziny.
Zagadnieniem podstawowej wagi jest ochrona życia każdej istoty ludzkiej, od poczęcia do naturalnej śmierci. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia każdemu człowiekowi prawo do życia, chroniąc tym samym dziecko poczęte przed aborcją, a osoby chore, kalekie i starsze przed eutanazją, co znajduje swój wyraz w polskim ustawodawstwie. Te fundamentalne prawa człowieka nie mogą być w żadnym stopniu naruszone, bez względu na przyszły kierunek zmian prawa unijnego w tym względzie.
Ochrona życia i godności ludzkiej musi być zagwarantowana także w regulacjach prawnych dotyczących manipulacji genetycznych i klonowania, które powinny być jednoznacznie zakazane.
Konieczne jest respektowanie praw rodziny, w tym niezbywalne prawo do decydowania o wychowaniu dzieci, szczególnie w zakresie przygotowania do życia w rodzinie. Nie może też ulec zmianie status małżeństwa, rozumianego wg Konstytucji RP, jako trwały związek kobiety i mężczyzny.
Nie wypowiadając się co do całości procesu integracji europejskiej uważamy, że uznanie suwerenności Polski w wymienionych powyżej obszarach jest niezbędne i stanowi istotną przesłankę harmonijnego przebiegu procesu integracji europejskiej w naszym kraju. Dlatego zwracamy się do Sejmu RP o zajęcie stanowiska i przyjęcie stosownej uchwały w tej sprawie.
W przypadku powodzenia negocjacji z Unią Europejską, powołując się na precedens Irlandii, wnosimy o wprowadzenie do aktu ratyfikacji przez Polskę Układu Europejskiego stosownych not i zastrzeżeń, które zrealizują opisany powyżej cel. Należy też podkreślić, że zgłoszone wyżej postulaty są całkowicie zgodne z zasadą subsydiarności, które Unia Europejska uznaje za swój fundament.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.