Bursztynowy ołtarz już za 3 lata?
05 listopada 2002 | 21:02 | md //mr Ⓒ Ⓟ
Bursztynowy ołtarz w gdańskiej bazylice św. Brygidy może być gotowy już za 2-3 lata. Warunek: znajdą się pieniądze i surowiec na jego realizację – szacuje jego twórca Mariusz Drapikowski.
Słynny bursztynnik dodaje jednak, że „dzieła, które miałoby przetrwać wieki nie tworzy się w ciągu jednego roku”. W zamyśle twórców – ołtarz ma być o 50 proc. większy do słynnej bursztynowej komnaty. Będzie to również wotum dziękczynne narodu polskiego za odzyskaną wolność.
O ile bursztynowa komnata – do której porównuje się powstający w Gdańsku ołtarz – została zrealizowana na zamówienie monarchy i miała zaspokoić jego dumę i ambicję – o tyle bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy nie jest budowany dla chwały jednego człowieka -wyjaśnia M. Drapikowski. – To ma być wotum dziękczynne narodu polskiego. Każdy będzie mógł wejść do kościoła i pomodlić się przed tym ołtarzem.
Od początku, bursztynowy ołtarz powstaje jako uzupełnienie znajdującego się w prezbiterium obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej namalowanej przez ks. prof. Franciszka Zanieckiego z Pelplina. Postaci Madonny i Dzieciątka zostały już ozdobione sukienką z unikatowego białego bursztynu. Obecnie ma ona długość 2,5 metra ale – jak poinformował twórca ołtarza – wkrótce zostanie ona przedłużona do 4 metrów.
Jak twierdzi Drapikowski „nowy ołtarz budowany jest z bursztynu i światła”. Artysta podkreśla, że „bursztyn jest najpiękniejszy wtedy, gdy przechodzi przez niego światło” dlatego ważną rolę będzie pełniło oświetlenie całości i poszczególnych elementów ołtarza, który ma osiągnąć wymiary 11 m wysokości, 9,2 m. szerokości i 4 m. głębokości. Oświetlenie będzie zrobione – jak mówi artysta – na miarę XXI wieku. Dzięki światłu płynącemu ze światłowodów ołtarz nigdy nie będzie taki sam – będzie się zmieniał w poszczególnych okresach roku liturgicznego. Inaczej będzie wyglądał w czasie świąt Bożego Narodzenia a jeszcze inaczej w Wielkim Poście. – On ma żyć – skoro jest budowany z tak organicznej substancji będzie się więc przemieniał i żył – zapowiada gdański bursztynnik.
Przy powstawaniu dzieła z Mariuszem Drapikowskim znanym m.in. z wykonania bursztynowej monstrancji współpracuje ponad stu trójmiejskich artystów.
Największy w Polsce bursztynowy ołtarz budowany jest pod patronatem ks. prałata Henryka Jankowskiego. W niedzielę 3 listopada ks. Jankowski poinformował, że premier Leszek Miller udzielił mu koncesji na wydobycie bursztynu na budowę ołtarza w bazylice św. Brygidy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.