Konkurs na powieść inspirowaną chrześcijaństwem
10 września 2002 | 17:02 | awo //mr Ⓒ Ⓟ
Pierwszy w Polsce konkurs literacki na utwór prozą inspirowany wartościami chrześcijańskimi ogłosiły 10 września na konferencji w Warszawie Księgarnia św. Jacka oraz miesięcznik branżowy „Notes Wydawniczy”.
Organizatorzy liczą, że dzięki konkursowi objawią się nowe talenty pisarskie, których twórczość odpowie na zapotrzebowanie czytelników na dobrą beletrystykę chrześcijańską. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. zł, a jego książka zostanie opublikowana w Księgarni św. Jacka.
W jury konkursu literackiego zasiądą m.in. prof. Tadeusz Sławek, ks. prof. Jerzy Szymik, Krzysztof Zanussi, Wojciech Kilar, Alina Petrowa-Wasilewicz z KAI oraz ks. Krystian Kukowska, dyrektor Księgarni św. Jacka w Katowicach.
Zdaniem organizatorów konkursu, potrzeba jest powieści inspirowanej wartościami chrześcijańskimi, która zachęcałaby do dobra i zarazem wychowywała czytelników. – Nie chodzi o to, żeby jej bohaterem był święty, ale także o twórczość inspirowaną chrześcijaństwem, której dobrym przykładem jest chociażby „Władca pierścieni” J.R. Tolkiena – mówiła Alina Petrowa-Wasilewicz z jury konkursu. Po rozstrzygnięciu konkursu okaże się czy mamy w Polsce twórców, którzy inspirują się chrześcijaństwem? Po śmierci: Antoniego Gołubiewa, Hanny Malewskiej czy Jana Dobraczyńskiego wydaje się, że powieść katolicka w Polsce nie ma następców – mówiła.
Również zdaniem Andrzeja Kaflika redaktora naczelnego „Klubu dla Ciebie” obecnie na rynku księgarskim brakuje takiej literatury. Powieści, które są wydawane to najczęściej książki na zagranicznych licencjach, brakuje natomiast polskich autorów. Zdaniem red. Kaflika wciąż pokutuje opinia, że na literaturze pobożnej nie można zarobić, dlatego ogłoszony właśnie konkurs literacki może pokazać, że ta literatura nie musi się wstydzić – jak to określił – zgrzebności finansowej.
Sama idea konkursu literackiego zrodziła się przy okazji powstawania raportu o książce katolickiej – mówił jego autor Jakub Frołow, redaktor naczelny „Notesu Wydawniczego”. Spostrzeżenie, że na rynku brakuje beletrystyki inspirowanej chrześcijaństwem – w rezultacie zaowocowało pomysłem by rozpisać konkurs literacki na utwór prozatorski. Inicjatywa ta spotkała się z przychylnym przyjęciem Księgarni św. Jacka i wielu środowisk i redakcji, które objęły patronat nad konkursem – opowiadał Frołow. Zapewnił przy tym, że ogłoszony właśnie konkurs będzie wydarzeniem cyklicznym i można się spodziewać kolejnych jego edycji.
W konkursie mogą wystartować zarówno osoby zajmujące się pisarstwem zawodowo jak również amatorzy. Aby wziąć w nim udział, należy przesłać oryginalny utwór nigdzie dotąd nie publikowany (3 egzemplarze) pod adresem Księgarni św. Jacka. Może to być zarówno powieść, zbiór opowiadań czy nowel o objętości powyżej 150 stron standardowego maszynopisu. Utwór należy opatrzyć godłem a w osobnej kopercie załączyć godło wraz z danymi personalnymi autora pracy konkursowej. Teksty należy dostarczyć do 31 stycznia 2003 roku bowiem rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas IX Targów Wydawców Katolickich w kwietniu 2003 roku. Premiera nagrodzonego utworu planowana jest podczas 48. Międzynarodowych Targów Książki w maju 2003 roku w Warszawie.
Konkursowi literackiemu patronują prymas Polski kard. Józef Glemp oraz metropolita górnośląski abp Damian Zimoń.
Prace konkursowe można nadsyłać pod adresem: Księgarnia św. Jacka sp. z o.o., ul. Warszawska 58, 40-008 Katowice, z dopiskiem „Konkurs literacki”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.