Nowy program katechetyczny o miłosierdziu
06 września 2002 | 13:26 | rm //mr Ⓒ Ⓟ
Papieskie przesłanie o Bożym miłosierdziu było podstawą programu wychowawczego na rok szkolny 2002/2003, który opracował Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej.
Główne zadania programu to kształtowanie w uczniach umiejętności dostrzegania potrzeb bliźnich oraz uświadamianie młodzieży ich grzeszności i doprowadzanie do pojednania z Bogiem.
Autorzy programu, którego hasłem jest: „Bóg bogaty w miłosierdzie” pragną, by uczniowie czynnie, świadomie i owocnie uczestniczyli w liturgii słowa i liturgii eucharystycznej. Chcą też doprowadzić do comiesięcznego przystępowania uczniów do sakramentu pojednania. – Jest też bardzo wskazane, aby na katechezie poprzedzającej przystąpienie do sakramentu pokuty przeprowadzić kilkuminutowe nabożeństwo pokutne – podkreślił dyrektor wydziału katechetycznego ks. dr Stanisław Łabendowicz.
Program zakłada również umacnianie chrześcijańskiej więzi, która jest owocem łączności z Jezusem Miłosiernym. Duży nacisk autorzy programu położyli na kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb bliźnich i spełnianie uczynków miłosierdzia.
Program nie byłby pełny, gdyby zabrakło katechez o Maryi Matce Miłosierdzia i modlitwy zawierzenia Jej wszystkich spraw. I dlatego zachęca się katechetów, aby na lekcjach wykorzystywano tekst modlitwy Ojca Świętego wypowiedzianej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Program katechetyczno-duszpasterski diecezji radomskiej powstał pod kierunkiem biskupa-seniora Edwarda Materskiego – opiekuna Wydziału Katechetycznego Kurii Radomskiej.
Jak poinformował ks. Stanisław Łabendowicz, wydział katechetyczny opracował także nowe podręczniki do nauki religii dla szkół podstawowych, gimnazjalnych, liceów ogólnokształcących i profilowanych oraz przedszkoli. Zostały one opracowane na bazie podstawy programowej katechezy Kościoła Katolickiego w Polsce i programu nauczania religii z 2001 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.