Nowe szczegóły nt. wizyty Papieża w Polsce
30 lipca 2002 | 18:03 | jmr //mr Ⓒ Ⓟ
Piątego sierpnia będziemy znać ostateczny program podróży Ojca Świętego do Polski. O szczegółach organizacyjnych, finansowych i duszpasterskich wizyty mówili na konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy i sponsorzy.
Bp Piotr Libera, Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, zapowiedział, że po odbytych wcześniej rekonesansach trasy pielgrzymki, Stolica Apostolska ogłosi 5 sierpnia ostateczny program całej podróży Ojca Świętego. To będzie pierwsze spotkanie Papieża z rodakami w nowym stuleciu i nowym tysiącleciu – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera. Zwrócił też uwagę na kontekst międzynarodowych wydarzeń pielgrzymki. Odbywa się ona w rok po ataku terrorystycznym na USA i w przededniu integracji Polski z Unią Europejską.
Kard. Franciszek Macharski ukazał duszpasterskie znaczenie pielgrzymki Ojca Świętego. – Kto wie czym były Łagiewniki 20 lat temu, ten zdaje sobie sprawę, że to były peryferie wśród peryferiów – mówił. – Co stało się, że Ojciec Święty zgodził się przyjąć zaproszenie na te peryferie, a ja byłem na tyle szalony, żeby go tam zapraszać? – pytał kardynał. – Te peryferie staną się, już się stają oknem, bramą… – Kardynał Macharski nawiązał tu do znanego krakowskiego okna, przed którym w 1979 roku rozpoczęły się papieskie spotkania z młodzieżą. Teraz takie okna są w Toronto – dodał.
Metropolita Krakowski podkreślił, że Łagiewniki zyskały w ostatnim czasie wymiar globalny, sięgający daleko poza granice Polski. Za sprawą pokornej polskiej zakonnicy św. Faustyny krakowskie peryferie zmieniły się w światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego. Stały się „oknem”, z którego Ojciec Święty ogłosi całemu światu orędzie Bożego Miłosierdzia; ogłosi, że także wobec współczesnych zagrożeń jest ratunek dla świata.
Prowincjał jezuitów ks. Andrzej Koprowski zachęcił dziennikarzy, żeby odczytywali głębię znaków pielgrzymki. Przypomniał z poprzednich pielgrzymek zdarzenia, które mogły się wydawać marginalnymi, a jednak właśnie przez nie Ojciec Święty przekazywał treści o wielkim znaczeniu.
Milion złotych ze środków pochodzących od sponsorów organizacji pielgrzymki Ojca Świętego zostanie przeznaczony na utworzenie funduszu wspierającego wielodzietne rodziny bezrobotnych – zapowiedział ks. Kazimierz Sowa z komisji sponsoringowej. –
Większość pieniędzy od sponsorów została wykorzystana do przygotowania miejsc, w których wierni spotkają się z Ojcem Świętym. Pokryją one koszty nagłośnienia, wypożyczenia telebimów, skonstruowania tzw. zwyżek dla dziennikarzy itp. – powiedział KAI ks. Sowa.
Organizatorzy chcieli, żeby wysiłek sponsorów pozostawił trwały ślad pielgrzymki. Dlatego właśnie milion złotych, czyli pokaźną część sumy zebranej od sponsorów, przeznaczono na fundusz odnawialny, który co roku będzie przyznawał stypendia wielodzietnym rodzinom osób bezrobotnych. – Nie chcemy, by pamięć o pielgrzymce skończyła się z chwilą demontażu ołtarza na Błoniach – powiedział ks. Sowa. – Papieskie orędzie o miłosierdziu będzie miało swój trwały symbol w formie funduszu, który zostanie utworzony najprawdopodobniej przy Caritas.
Podczas spotkania przedstawiciele 16 firm sponsorujących pielgrzymkę otrzymali z rąk kard. Franciszka Macharskiego dyplomy nadające im tytuł „Oficjalnych Sponsorów Organizacji Wizyty Apostolskiej Jana Pawła II w Polsce w roku 2002”. Są to następujące firmy: Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. i zrzeszone Banki Spółdzielcze; Bank Przemysłowo-handlowy S.A. ; Commercial Union Polska; Firma Budowlano-Handlowa SKALSKI; Fiat Auto Poland; Fundacja Ryszarda Krauze; OFE Pocztylion; Orbis S.A.; PLUS Discount; Poczta Polska; PKN ORLEN S.A. ; LOT S.A.; PTK Centertel – Idea; Tele-Fonika KFK; TVN i Żywiec Zdrój S.A.
Przedstawiciele firm podkreślali wielokrotnie, że możliwość wspierania pielgrzymki Ojca Świętego jest dla nich zaszczytem. Wojciech Okoński reprezentujący Fundację Ryszarda Krauze mówił, że wspiera ona zwykle inicjatywy dotyczące młodzieży, a przecież młodzież jest „oczkiem w głowie” Ojca Świętego. Mariusz Wiatrowski z OFE Pocztylion zwrócił uwagę, że jednym z udziałowców funduszu jest Konferencja Episkopatu, ale wola wspierania pielgrzymki była wspólna wszystkim udziałowcom krajowym i zagranicznym.
Natomiast Leszek Chorzewski z PLL LOT żałował, że papieskie pielgrzymki do Ojczyzny odbywają się tak rzadko. Zwrócił się wręcz z prośbą do kard. Franciszka Macharskiego, by częściej zapraszał Papieża, a LOT zawsze będzie służył pomocą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.