W Wielki Piątek nowa płyta Arki Noego
28 marca 2002 | 17:29 | per //mr Ⓒ Ⓟ
Nowy wielkanocny album Arki Noego pt. „Hip hip hura, Alleluja!” ukaże się w Wielki Piątek. Płyta w całości będzie poświęcona historii zbawienia. Krążek zostanie wydany w rekordowym nakładzie 1,5 miliona egzemplarzy jako dodatek do „Gazety Wyborczej”.
– Nie bazie i buraczki z chrzanem, ale zmartwychwstały Chrystus stoi w centrum Świąt Wielkanocnych. Ta płyta ma o tym przypomnieć. Sama tradycja, chociaż piękna, bez fundamentu, jakim jest Zmartwychwstanie Chrystusa, jest pusta – podkreśla w rozmowie z KAI Robert „Litza” Fredrich, lider zespołu.
Album zawiera 10 piosenek wielkanocnych, a wśród nich dwie pieśni tradycyjne: „Chrystus zmartwychwstan jest” oraz „Zwycięzca śmierci” w wersji reggae. Piosenki opisują historię zbawienia – od stworzenia świata, przez historię Abrahama, niewolę egipską, aż do dnia, w którym śmierć została zwyciężona.
Wydawcą albumu jest „Gazeta Wyborcza”. Płyta będzie dołączona do 1,5 miliona egzemplarzy dziennika, który ukaże się w Wielki Piątek. „Litza” cieszy się, że krążki zawierające Dobrą Nowinę trafią na raz do tylu osób. – Chcemy, by były one pomocą w ewangelizacji najmłodszych i całych rodzin. Najlepiej, gdyby każdy mógł taką płytę dostać za darmo – podkreśla.
Tak jest z opłatami za wykorzystywanie piosenek Arki Noego. Każdy może je emitować, wykonywać i śpiewać bez żadnych opłat. – Nie ma ZAIKS-u na Dobrą Nowinę – ucina krótko „Litza”.
Arka leci 4 kwietnia do USA grać dla Polonii. Wystąpią w Detroit, Chicago, Nowym Jorku i jego okolicach. Po powrocie z trasy dorosła część grupy, m.in. „Litza”, Darek Malejonek, Joszko Broda i Maciej „Ślimak” Starosta rozpoczną pracę nad najnowszym albumem grającego ciężki metal chrześcijańskiego zespołu 2TM2,3.
Arka Noego to największa muzyczna sensacja 2000 r. Nikomu nieznany zespół śpiewający proste i wesołe piosenki religijne sprzedał bez żadnej promocji ponad 600 tys. egzemplarzy debiutanckiego albumu „A Gu Gu”. Jeszcze na długo przed premierą drugiej płyty „Piosenki i kolędy na żywo” zamówienia na nią sięgnęły ponad 150 tys. egz. Ich koncerty biją rekordy popularności, gromadząc za każdym razem tysiące rodzin. Stali się socjologicznym i kulturowym fenomenem.
Twórca zespołu i zarazem ojciec trzech małych wokalistek, Robert „Litza” Friedrich, znany był wcześniej z udzielania się w zespołach grających ciężkiego rocka (Acid Drinkers, Flapjack czy Kazik Na Żywo). Razem z Darkiem Malejonkiem z Houka i Tomkiem Budzyńskim z Armii założyli 2TM2,3 – niezwykłą formację, która do ostrej muzyki metalowej wykonuje biblijne teksty.
Kolejnym etapem była Arka Noego. Korzystając ze skromnych środków i tradycyjnego instrumentarium stworzyli muzykę eksplodującą niesłychaną i przebojową energią. Impulsem do powstania Arki była propozycja wysunięta przez katolicki program telewizyjny „Ziarno”, którego autorzy zamówili u „Litzy” okolicznościową piosenkę na przyjazd Papieża.
Zaimprowizowana sesja nagraniowa okazała się tak udana, że przygotowano wkrótce pełny materiał, który ukazał się w połowie roku jako album „A Gu Gu”. To niezależne wydawnictwo w ciągu pół roku osiągnęło rekordowy nakład ponad 500 tys. egzemplarzy, czyniąc z Arki najpopularniejszy polski zespół.
Na Boże Narodzenie 2000 r. pojawiła się w sprzedaży druga płyta „Piosenki i kolędy na żywo”, zawierająca koncertowe wersje piosenek znanych z debiutanckiego albumu oraz kolędy. W nagraniach, oprócz podstawowego składu, wzięli udział również Mieczysław Szcześniak, Beata Kozidrak i Eleni.
Trzeci album grupy pt. „Mamatata mam 2 lata” był drugim w kolejności najlepiej sprzedającym się albumem 2001 r. (ok. 166 tys. egzemplarzy).
Czwarta płyta, zawierająca kolędy, została dołączona do „Gazety Wyborczej”. Od tego momentu każdy nowy album Arki ukazuje się jako dodatek do gazet. Wszystko po to, by można było go kupić jak najtaniej i by dotarł do jak największej ilości osób.
Na co dzień w Arce Noego gra Darek Malejonek, Maciej „Ślimak” Starosta (perkusista Acid Drinkers), znany muzyk Marcin Pospieszalski i grupa maluchów, w większości dzieci grających z nimi rodziców. Wspiera ich folkowy zespół Dikanda.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.