„Pięć okien” jak pięć rozmów
22 marca 2002 | 12:09 | per //ad Ⓒ Ⓟ
W cyklu „Biblioteka RuaH” ukazała się właśnie książka „Pięć okien” zawierająca pięć poruszających wywiadów m.in. z bp. Chrapkiem czy oraz liderem T.Love Muńkiem Staszczykiem.
Pięć rozmów przeprowadził ks. Grzegorz Ułamek, związany z magazynem „RuaH”. Wywiady przeplótł własnymi refleksjami.
– Hedonizm i to, co proponuje szatan, jest nudne. Nie mam wątpliwości, że to, co proponuje Bóg, jest lepsze – mówi Muniek Staszczyk, lider zespołu T.Love, którego opowieść należy do najbardziej przejmujących wywiadów w ksiażce. Muzyk opowiada o swej drodze życiowej, nie omijając fragmentów trudnych i bardzo osobistych. Wyjaśnił jaki wpływ na tematykę kolejnych albumów T.Love miały jego osobiste przeżycia, śmierć przyjaciela, zdradzenie przez niego żony, a później powrót do wiary w Boga.
Rozmowa ze śp. biskupem Janem Chrapkiem ukazała się w magazynie „RUaH” kilka miesięcy temu, ale była mocno okrojona. Tym razem ks. Ułamek powiększył ją dwukrotnie. Sporo miejsca poświęcono mediom i roli dziennikarzy. – Profesjonalizm w zawodzie dziennikarskim jest fundamentalny, tak jak u lekarza. Jeśli ktoś zatruje jakąś informację, to ponosi winę etyczną. Nie mamy tutaj mierników. Gdy kucharz zatruje zupę, to efekt jest natychmiastowy. Tutaj skutki rozciągają się w czasie – tłumaczył bp Jan.
Z kolei były dyrektor artystyczny Radia Plus Jan Pospieszalski opowiada o tym, jak twórcy rozgłośni chcieli ewangelizować nie tylko słuchaczy, ale i niektórych pracowników stacji, którzy przeszli do Plusa z Radia Kolor czy RMF FM. – Radiowcy myśleli o fachu: jestem zawodowcem – muszę dobrze powiedzieć pogodę, przeczytać godzinę, skonstruować serwis. Poprzez rozmowy, dawanie świadectwa, delikatne zwrócenie uwagi na podstawowe rzeczy, próbowaliśmy w tych ludziach przewartościować patrzenie na Kościół i wiarę. Sądzę, że w niektórych wypadkach przynosiło to fantastyczne efekty, choć nie wszystko się nam udało – tłumaczy Pospieszalski.
W książce można również znaleźć rozmowę z muzykiem Januszem „Yaniną” Iwańskim, grającym kiedyś ze Stanisławem Soyką, oraz z ks. Waldemarem Sondką z Teatru Logos. Całość przeplatana jest rozważaniami ks. Ułamka na temat wiary, kultury i współczesnych mediów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.