Papieska Rada szuka patrona dla internetu
26 lutego 2002 | 12:27 | ml, mr Ⓒ Ⓟ
Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu szuka patrona dla internetu. Rada zapowiedziała też wydanie dwóch dokumentów na temat tego medium jeszcze w tym tygodniu.
– Mamy już patrona prasy katolickiej w osobie św. Franciszka Salezego, patronem radia jest Archanioł Gabriel, a patronką telewizji jest święta Klara z Asyżu – przypomniał przewodniczący Rady abp John Foley. Zauważył, że patrona nie ma również kinematografia.
Od poniedziałku 26 lutego trwa trzydniowe spotkanie Rady, odbywające się pod hasłem „Media a nowa ewangelizacja”. W czwartek 28 lutego Rada przedstawi dziennikarzom dwa nowe dokumenty zatytułowane „Etyka w Internecie” i „Kościół a Internet”.
Chociaż abp Foley nie wymienił konkretnych propozycji patrona dla internetu, od pewnego czasu spekuluje się, że mógłby nim zostać św. Izydor z Sewilli. Ten żyjący na przełomie VI i VII wieku hiszpański biskup nie miał co prawda do czynienia z komputerami ani internetem. Mimo to hiszpańscy informatycy ze Służby Obserwacyjnej Internetu w Barcelonie uznali go za patrona internetu. Powód? Jego najbardziej znane dzieło „Etymologiarum libri XX seu Origines” jest uporządkowanym zbiorem wiadomości z różnych dziedzin życia o strukturze przypominającej współczesne bazy danych.
Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu od dłuższego czasu pracowała nad dokumentami dotyczącymi internetu. W 2001 roku abp Foley zapowiedział, że będą to dwa teksty, poświęcone etyce w Sieci i wykorzystaniu tego medium przez Kościół. 24 stycznia 2002 roku Jan Paweł II ogłosił orędzie na XXXVI Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu zatytułowane „|Internet nowym forum dla głoszenia Ewangelii|”. Papież wzywa w nim do pełniejszego wykorzystania internetu w Kościele; zwraca też uwagę na rozmaite skutki, jakie przyniósł wynalazek internetu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.