Papież otwiera watykańskie archiwa
16 lutego 2002 | 16:57 | kg, ml //ad Ⓒ Ⓟ
Watykańskie tajne archiwa dotyczące stosunków Stolicy Apostolskiej z Niemcami w latach 1922-39 będą wkrótce otwarte – taką decyzję podjął Jan Paweł II.
Chodzi o okres, gdy papieżem był Pius XI. Jednocześnie Ojciec Święty chce w przyszłości podobnie otworzyć też archiwa z czasów 1939-58, gdy papieżem był Pius XII.
Wgląd do pierwszej części archiwów będą mieli naukowcy już za niecały rok na zasadach określonych w regulaminie Archiwum Watykańskiego. Dostęp do wszystkich dokumentów z tamtego okresu, nie tylko tych dotyczących stosunków Niemcy-Watykan, będzie natomiast otwarty najwcześniej za 3 lata, gdyż tyle czasu potrzeba na uporządkowanie przechowywanych materiałów.
Obecna decyzja Papieża odchodzi od dotychczasowej praktyki – zaznaczają autorzy noty watykańskiej dotyczącej otwarcia archiwów. Podkreślają, że intencją Jana Pawła II jest „położenie kresu niesprawiedliwym i niewdzięcznym spekulacjom” dotyczącym papieży urządujących w okresie przed – i w trakcie II wojny światowej.
„Ojciec Święty chce wyjść naprzeciw prośbom o dostęp do dokumentów watykańskich, dotyczących niewątpliwie znaczącego pontyfikatu Piusa XI, podczas którego doszło m. in. do poważnych wstrząsów politycznych w Europie i niestety powstały państwa totalitarne i rządy despotyczne, co stanowiło preludium do II wojny światowej, której pierwsze groźne pomruki dały się słyszeć właśnie pod koniec pontyfikatu Piusa XI” – argumentują autorzy watykańskiej noty.
Jednocześnie zapowiedziano także wydanie drukiem danych z Tajnego Archiwum Watykańskiego, dotyczących jeńców wojennych w czasie ostatniej wojny. To wielotomowe opracowanie ma ukazać ogrom działalności charytatywnej, podjętej przez Piusa XII na rzecz jeńców i innych ofiar wojny – niezależnie od ich narodowości, wyznania i rasy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.