Rekolekcje wielkopostne w sieci
16 lutego 2002 | 16:12 | Opracował: Marcin Perfuński //ad Ⓒ Ⓟ
Czaty na żywo, fora dyskusyjne, rozważania a nawet pliki dźwiękowa – taką formę przybierają w tym roku rekolekcje w internecie. Ich twórcy podkreślają jednak, że nic nie zastąpi spotkania w kościele.
Rekolekcji prowadzonych w sieci ciągle przybywa, mają coraz ciekawszą formę i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. I choć raczej nie zastąpią rekolekcji w kościele, mają swoje zalety. Można do nich zajrzeć o każdej porze dnia i nocy, a w razie wątpliwości zadać pytanie rekolekcjoniście. W niektórych serwisach internauci dyskutują między sobą na rekolekcyjnym forum albo na żywo zadają księdzu pytania na czacie. Zapis rekolekcji jest zawsze dostępny on-line i można wrócić do niego nawet za parę lat.
Są również dobrym wstępem do szukania odpowiedzi na pytania dotyczące nie tylko wiary, ale i tego, jak żyć. Rekolekcjoniści zachęcają zwykle do tego, by w bardziej osobistych i skomplikowanych sprawach udać się bezpośrednio do księdza, psychologa lub odpowiedniej poradni. Podają adresy i telefony, czasami spotykają się z internautami osobiście.
Prezentujemy przegląd tegorocznych wielkopostnych rekolekcji internetowych:
*www.duch.lublin.pl*
Twórcy witryny lubelskiego kościoła Świętego Ducha przygotowali na Wielki Post rozbudowany serwis. Zachęcają do głębszego zaangażowania w rozwój duchowy i pomoc drugiemu człowiekowi.
Temu pierwszemu służy m.in. „Itinerarium”, czyli „Dziennik duchowej podróży”. Codzienne zapiski prowadzi w nim rektor kościoła Świętego Ducha ks. Mieczysław Puzewicz. Poza tym każdego dnia pojawiają się fragmenty rozważań mistyków chrześcijańskich, obecnie Mistrza Eckharta. W każdy piątek można przeczytać rozważania Drogi Krzyżowej.
Dzięki lubelskiemu serwisowi można również wesprzeć potrzebujących. „Dziewiątka” to akcja pomocy dla dziewięciorga uczniów jednego z liceów na Lubelszczyźnie, których nie stać na opłacenie kosztów mieszkania w internacie oraz posiłków. Projekt „Trójka” zakłada finansowe wsparcie trójki chorych dzieci. Pomoc koordynuje Stowarzyszenie Novo Millennio.
Szczegóły na stronie serwisu.
*www.wiara.hoga.pl*
Na ciekawy pomysł wpadli twórcy serwisu „Wiara” na świeckim portalu Hoga.pl. W ciągu dnia na stronach portalu pojawiają się konferencje, których tematem jest „Wiara, nadzieja i miłość”. Oprócz nich zamieszczane są również fragmenty Pisma Świętego oraz cytaty i wypowiedzi znanych osób związane z tematem dnia. Natomiast wieczorem rozpoczyna się rozmowa z księdzem na żywo na czacie. Internauci rozmawiają na temat tekstów z dnia, zadają księdzu pytania i dają świadectwa. Stąd nazwa: „Trzydniowe czatowe rekolekcje”.
Takie codzienne rozmowy z księdzem odbywają się na Hoga.pl już od kilkunastu dni.
*www.rosaryhour.net*
Polscy franciszkanie z prowincji św. Antoniego Padewskiego z USA (okolice Waszyngtonu) również prowadzą rekolekcje on-line. Są one połączone z audycją radiową „Godzina Różańcowa Ojca Justyna”. To program w języku polskim, nadawany poprzez sieć radiostacji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
W Wielkim Poście kolejne rozważania przygotowuje ks. Andrzej Koźmiński, pallotyn z North Tonawanda. Można je odsłuchać przez internet (format RealAudio) lub po prostu przeczytać. W sumie będzie ich siedem.
*www.dominikanie.lub.pl/duszpasterstwo.htm*
Na stronach lubelskiego duszpasterstwa akademickiego „Złota” można znaleźć dużo plików mp3 i RealAudio z rozważaniami znanych duszpasterzy: o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, o. Wojciecha Prusa czy prowincjała polskich dominikanów o. Macieja Zięby. To zapis rekolekcji z poprzednich lat. Znajdą coś dla siebie zarówno ludzie poszukujący (rozważania o. Andrzeja Konopki), jak i zaangażowani katolicy (konferencje o. Kłoczowskiego o tym, „czego chrześcijanie nie wiedzą o chrześcijaństwie”).
Na czas Wielkiego Postu najlepsze są rozważania o. Aleksandra Hauke-Ligowskiego o Krzyżu Świętym, a także o. Macieja Zięby dla studentów.
*www.opoka.org.pl*
Od wielu lat „etatowym” rekolekcjonistą Opoki jest jezuita o. Dariusz Kowalczyk. Zamiast tradycyjnych rozważań proponuje on internautom forum dyskusyjne „Porozmawiajmy o wierze”. Uczestnicy zadają pytania, a rekolekcjoniści (m.in. o. Dariusz i znany jezuita o. Wacław Oszajca) odpowiadają na ich pytania.
Takich zapytań od początku istnienia forum padło już ponad 2 tys. Ich zakres tematyczny jest bardzo szeroki: od kościelnych (np. czy można stosować socjotechnikę w kazaniach?), po związane z życiem codziennym (np. czy można dawać łapówki przy zdawaniu egzaminu na prawo jazdy?).
Tym razem o. Dariusz zachęca do dzielenia się świadectwami swojej wiary. – Nadal będziemy odpowiadać na różne pytania, ale chcielibyśmy, aby w tym czasie Wielkiego Postu mniej było czysto intelektualnej ciekawości, mniej sporów na taki czy inny temat, a więcej egzystencjalnego stawania przed Bogiem, dzielenia się swoim doświadczeniem wiary, świadczenia o mocy, która w słabości się doskonali. Dzielmy się tym wszystkim prosząc siebie nawzajem o modlitwę – zachęca na stronach Opoki.
*www.katolik.pl*
Serwis Katolik.pl prowadzą księża salwatorianie. Na czas Wielkiego Postu zaprosili do współpracy ks. Marka Dziewieckiego, duszpasterza ds. trzeźwości i powołań z Radomia. Co tydzień na stronach serwisu pojawia się jego kolejna konferencja. Autor odpowie na pytanie, co to znaczy być chrześcijaninem, wyjaśni, jaka jest rola duchowości w życiu chrześcijanina oraz przedstawi Boży zamysł wobec małżeństwa i rodziny.
Ks. Dziewiecki liczy na to, że rozważania „okażą się pomocą w przekazywaniu odwiecznej prawdy o Bogu i człowieku”. Jednocześnie autorzy serwisu przypominają, że „żadna książka, żaden artykuł – nawet najlepszy – nie zastąpi osobistego, pełnego uczestnictwa w rekolekcjach parafialnych”.
*www.mateusz.pl*
Od pięciu lat o duchowy rozwój swoich czytelników dba najstarszy katolicki serwis w polskiej sieci – Mateusz.pl. Rozważania rekolekcyjne pisali tutaj m.in. jezuici: Dariusz Kowalczyk, Dariusz Piórkowski i Jakub Kołacz oraz dominikanin o. Wojciech Jędrzejewski. Tym razem ta rola przypadła ks. Tadeuszowi Kwitowskiemu.
Mottem rekolekcji są słowa listu św. Piotra „Z ciemności do światła”. Autorzy chcą, by czytelnicy rozważań podjęli własne poszukiwania, by „przejść z pustki osamotnienia do spotkania z sobą, drugim człowiekiem i z Bogiem”. – Zachęcamy do głębszej refleksji nad tekstem i swoim życiem, albowiem właściwe owoce Pan Bóg złożył nie w słowie drukowanym, ale w twoim sercu – czytamy na stronach Mateusz.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.