Dziś Dzień Islamu
26 stycznia 2002 | 09:08 | awo //ad Ⓒ Ⓟ
Już po raz drugi – Kościół katolicki w Polsce obchodzi 26 stycznia dzień modlitw poświęconych islamowi. Na wspólnym nabożeństwie w Warszawie katolicy i muzułmanie odczytają Biblię i Koran.
Pomysłodawcą powołania takiego dnia jest Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Episkopat Polski na dzień obchodów wyznaczył 26 stycznia, czyli dzień po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zdaniem pomysłodawców Dzień Islamu jest potrzebny katolikom, by zauważyli żyjących obok nich muzułmanów.
Głównym punktem obchodów będzie spotkanie w kaplicy akademickiej sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Rozpocznie się ono o godz. 16 odczytaniem fragmentu przemówienia Ojca Świętego, wygłoszonego w 2000 r. w meczecie w Damaszku. Do sanktuarium uroczyście wkroczy biskup z klerykami oraz imam, którzy pozdrowią się znakiem krzyża i basmallą w obecności bp. Piotra Libery, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchają czytań w Biblii i Koranu. Arabski fragment świętej księgi islamu odśpiewa imam warszawsko-białostocki Tomasz Miśkiewicz.
Pierwszy w historii dzień islamu odbył się rok temu. O jego ustanowieniu zadecydowała Konferencja Episkopatu Polski w październiku 2000 r
W Polsce żyje obecnie ok. 4,5 tys. muzułmanów. Blisko 99 proc. z nich to Tatarzy i ich potomkowie, zamieszkujący terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów od 600 lat i kontynuujący tradycje swojej wiary. W dzisiejszych granicach Polski, Litwy i Białorusi żyje ich w sumie ok. 20 tys. W naszym kraju należą oni do dwóch organizacji: Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP i Związku Tatarów Polskich. Najwięcej wyznawców islamu mieszka obecnie na Białostocczyźnie – w samym Białymstoku ok. 1,8 tys. osób ma rodowód tatarski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.