Arabscy chrześcijanie i muzułmanie potępiają fanatyzm
22 grudnia 2001 | 18:10 | kg //mr Ⓒ Ⓟ
Grupa Robocza Arabskich Chrześcijan i Muzułmanów w Kairze potępiła w swym dokumencie mieszanie religii z fanatyzmem.
Karta, nazywana po arabsku Mithaq, powstała w warunkach szczególnego napięcia politycznego na całym świecie po 11 września i odzwierciedla ona trudną drogę, jaką kroczy obecnie świat arabski – stwierdzają autorzy dokumentu.
Mithaq potępia zdecydowanie mieszanie postaw religijnych z godnym ubolewania fanatyzmem, który niezmiennie prowadzi do ekstremizmów i przemocy. Podkreślono, że taka fanatyczna postawa jest absolutnie nie do pogodzenia z religią.
Potwierdzając jedność i wspólne dziedzictwo chrześcijan i muzułmanów, Karta odrzuca „wszelkie wpływy obce, stanowiące część hegemonistycznego planu panowania nad światem arabskim”. Wzywa zarazem do stawienia czoła problemom wewnętrznym, poprzez wysiłek muzułmanów i chrześcijan.
Karta zwraca uwagę, że grupa robocza postrzega dialog chrześcijańsko-muzułmański „ani nie jako narzędzie prozelityzmu islamskiego, ani ewangelizacji chrześcijańskiej, ani nie jako dążenie od unifikacji obu religii lub synkretyzmu”. Mithaq ma być raczej przejawem wzajemnego poszanowania obu wiar i potwierdzeniem fundamentów duchowych, na których winno się opierać współżycie społeczne.
Wspólny dokument „Chrześcijanie i muzułmanie razem – karta dialogu życia i wspólnych działań” uchwalono na zakończenie posiedzenia Grupy Roboczej Arabskich Chrześcijan i Muzułmanów w Kairze. Grupa ta istnieje od 1995 r. i współpracuje ściśle z Radą Kościołów Bliskiego Wschodu (MECC). Tworzą ją intelektualiści arabscy obu wyznań, przywódcy religijni i osobistości życia publicznego. Członkowie grupy pochodzą z Egiptu, Palestyny, Syrii, Libanu, Jordanii, Sudanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.