Watykan przeciw antyżydowskiej interpretacji Biblii
10 grudnia 2001 | 14:09 | ja,tom,afp //mr Ⓒ Ⓟ
Papieska Komisja Biblijna opublikowała dokument, w którym podważa antyżydowskie interpretacje Pisma Świętego.
Licząca ponad 200 stron publikacja pt. „Naród żydowski i jego Pisma Święte w chrześcijańskiej Biblii” ma na celu stworzenie podstaw do „nowego porozumienia między chrześcijanami a żydami” -powiedział przewodniczący Papieskiej Komisji Biblijnej kard. Joseph Ratzinger.
Autorzy tekstu przypominają, że zarzuty wobec Żydów w Nowym Testamencie „pozostają stale związane z konkretnym kontekstem historycznym i nie powinny odnosić się do Żydów w każdym czasie i miejscu, tylko na tej podstawie, że są oni Żydami”. Zarzuty te – czytamy w tekście – niestety były wykorzystywane w przeszłości jako pretekst do szerzenia antyjudaizmu.
Przypominając na wstępie olbrzymią tragedię, której Żydzi byli ofiarami podczas II wojny światowej, Papieska Komisja Biblijna uznała, że „w tych okolicznościach chrześcijanie nie okazali duchowego sprzeciwu, którego należałoby oczekiwać od uczniów Chrystusa”, „jakkolwiek wielu chrześcijan wielkodusznie pomagało Żydom w niebezpieczeństwie”.
Zdaniem kard. Ratzingera, dokument ten przypomina, że „całkowite zerwanie między Kościołem a Synagogą stoi w sprzeczności z Pismem Świętym”.
W zakończeniu tekstu autorzy napisali, że zasadniczym warunkiem postępu w dialogu chrześcijańsko-żydowskim jest unikanie wszelkiej jednostronnej lektury tekstów biblijnych, zarówno Starego jak i Nowego Testamentu.
Papieska Komisja Biblijna powołana została przez papieża Leona XIII w 1902 r. Od 1971 r. jest związana unią personalną z Kongregacją Nauki Wiary. Jej prefekt jest jednocześnie przewodniczącym Komisji. W skład Komisji wchodzi 20 teologów z różnych krajów świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.