Watykan potępił klonowanie ludzkich embrionów
26 listopada 2001 | 18:06 | ts //mr Ⓒ Ⓟ
Stolica Apostolska potępiła sklonowanie ludzkich embrionów w USA. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało komunikat o amerykańskim „doświadczeniu wyprodukowania ludzkiego embrionu in vitro”.
Watykański komunikat podważa wartość składanych przez uczonych amerykańskich zapewnień, iż nie było ich zamiarem wyprodukowanie ludzkiego klonu. – Początku życia nie można wyznaczać umownie na jednym z etapów rozwoju. Wyznacza go bowiem już pierwsza chwila istnienia samego embrionu, stwierdza oświadczenie Stolicy Apostolskiej.
Komunikat podkreśla, iż zasada ta obowiązuje zarówno w przypadku naturalnego zapłodnienia komórki jajowej, jak i w przypadku sztucznego zaprogramowania jądra takiej komórki. Odejście od takiej zasady – zdaniem Watykanu – prowadzi do usankcjonowania dyskryminacji istot ludzkich. Wynika z tego, że embrion jest mniej cenny od płodu, płód jest mniej cenny od dziecka, a dziecko mniej cenne od osobnika dorosłego.
Dokument zwraca także uwagę, że nie istnieje pojęcie „wczesnego embrionu”, od początku bowiem ma się do czynienia z ludzkim embrionem, a nie tylko ze zbiorem komórek. Początku życia nie mogą określać konwencje dotyczące określonego stanu rozwoju embrionu. Życie zaczyna się „od pierwszego momentu istnienia embrionu”, czytamy w komunikacie watykańskim.
Stolica Apostolska wskazuje też, że istnieją dziś również inne możliwości dokonywania eksperymentów przy użyciu komórek macierzystych. Za zgodne z prawem naturalnym uważa się doświadczenia na komórkach macierzystych, pochodzących od organizmów dorosłych, pobranych z krwi matki, lub nawet komórkach pochodzących z płodu w przypadku samoistnej aborcji.
– To jest droga, którą powinni podążać poważni naukowcy, wykazując w ten sposób najwyższe poszanowanie wobec człowieka, a tym samym wobec siebie samych – stwierdza komunikat Stolicy Apostolskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.