Papież beatyfikuje 8 Sług Bożych
04 listopada 2001 | 06:01 | kg //mr Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 4 listopada – w dniu swoich imienin – Jan Paweł II ogłosi błogosławionymi ośmioro sług Bożych wywodzących się z pięciu narodów.
Są w tym gronie dwaj męczennicy – kapłani greckokatoliccy z dawnej Czechosłowacji, biskupi Paweł Gojdič i Metody Trčka, dwie kobiety – Włoszka Kajetana Sterni i Hiszpanka Maria Pilar Izquierdo Albero, trzech innych Włochów: Jan Antoni Farina, Alojzy Tezza i Paweł Manna oraz Portugalczyk Bartłomiej Fernandes Dos Mártires.
. *Paweł (w życiu świeckim Peter) Gojdič* (17 VII 1888-17 VII 1960) – Słowak, biskup greckokatolicki, męczennik. W ciągu przeszło 30 lat posługi biskupiej ogromnie ożywił wspólnotę greckokatolicką w swoim kraju, po wojnie zaś, gdy komuniści w 1950 r. zdelegalizowali Kościół unicki, a jego wyznawców na siłę włączyli do grona prawosławnych, mężnie bronił tożsamości swego Kościoła i nawet uwięziony i poddany ciężkim prześladowaniom, pozostał wierny Ojcu Świętemu.
. *Metody (w życiu świeckim Tomáš) Trčka* (6 VII 1886-23 III 1959) – Czech, kapłan greckokatolicki, redemptorysta obrządku wschodniego, męczennik. Zorganizował wspólnotę tego zgromadzenia w Słowacji, bardzo ożywił Kościół greckokatolicki zarówno w Słowacji, jak i na Ukrainie Zakarpackiej. Po przejęciu władzy przez komunistów w 1948 trafił był więziony. W Boże Narodzenie 1958 r. trafił do karceru za śpiewanie kolęd. Nabawił się zapalenia płuc i po kilku miesiącach zmarł.
. *Jan Antoni Farina* (11 I 1803-4 III 1888) – Włoch, jeden z najwybitniejszych biskupów swego kraju XIX wieku, wielki społecznik, założyciel Zgromadzenia Sióstr Nauczycielek od św. Doroty Córek Najświętszych Serc. Jako 15-latek wstąpił do seminarium duchownego w Vicenzy, gdzie wykazywał tak duże zdolności i postępy w nauce, że w wieku 21 lat był tam już jednym z wykładowców. Po mianowaniu na biskupa Treviso kontynuował wielostronną działalność duszpasterską, m.in. polecił zakładać we wszystkich parafiach stowarzyszenia pomocy materialnej i duchowej potrzebującym, co zyskało mu miano „biskupa ubogich”. Brał udział w Soborze Watykańskim I (1869-70). U schyłku życia doświadczał zarówno szerokiego uznania dla swych dokonań, jak i wielu niesprawiedliwych oskarżeń. Zmarł na udar mózgu.
. *Bartłomiej Fernandes Dos Mártires* (V 1514-16 VII 1590) – Portugalczyk, dominikanin, arcybiskup, organizator życia kościelnego. Szczególne zasługi miał na polu wychowania religijnego i studiów teologicznych. Jako arcybiskup Bragi odwiedzał parafie, ułożył katechizm, troszczył się o kulturę i uświęcenie duchowieństwa, zakładał szkoły teologii moralnej itp. Ogłosił 32 dzieła, z których „Stimulus Pastorum” miał 22 wydania. W 1582 r. ustąpił z urzędu, spędzając resztę życia w konwencie dominikańskim Świętego Krzyża w Viana do Castelo. Tam też zmarł i został pochowany.
. *Alojzy Tezza* (1 XI 1841-26 XI 1923) – Włoch, kamilianin, wychowawca młodzieży; pierwszy prowincjał kamilianów we Francji, współzałożyciel Zgromadzenia Córek św. Kamila (kamilianek). Ponad 20 ostatnich lat życia spędził w Limie, gdzie zyskał opinię „kamiliańskiego apostoła” tego miasta. Zmarł w opinii świętości jako „najświętszy kapłan diecezji limańskiej”, jak go określił po śmierci pierwszy nuncjusz apostolski w Peru abp Lorenzo Lauri.
. *Paweł Manna* (16 I 1872-15 IX 1952) – Włoch, misjonarz, działał w Birmie (dzis. Mianmar), był przełożonym generalnym Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych (PIME), założycielem Papieskiej Unii Misyjnej. Całe jego życie przeniknięte było wielką pasją misyjną i pragnieniem propagowania tej idei wśród najszerszych rzesz ludu Bożego. Jego dewizą były słowa: „Cały Kościół dla całego świata!”.
. *Kajetana Sterni* (26 VI 1827-26 XI 1889) – Włoszka, wdowa, założycielka Zgromadzenia Córek Woli Bożej. Zasłynęła z niezwykłej wrażliwości na krzywdę i biedę ludzką, przez ponad 30 lat posługiwała żebrakom w schronisku w Bassano. Mimo rozlicznych cierpień, trudności, chorób i innych utrudnień zachowała pogodę ducha i gotowość służenia innym.
Obecna beatyfikacja będzie ósmym i ostatnim w tym roku tego rodzaju obrzędem. Podczas 7 poprzednich Ojciec Święty ogłosił 280 błogosławionych (w tym 233 męczenników hiszpańskich i 27 męczenników ukraińskich). Odbyła się też jedna kanonizacja, która dała Kościołowi 5 nowych świętych. Do końca br. program uroczystości, którym ma przewodniczyć Ojciec Święty, przewiduje jeszcze jedną kanonizację 4 błogosławionych (25 listopada). Łącznie zaś od początku pontyfikatu Jan Paweł II w czasie 130 beatyfikacji (nie licząc najbliższej) ogłosił 1276 błogosławionych, a podczas 42 kanonizacji ogłosił świętymi 452 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.