Biskup Siczek administratorem diecezji radomskiej
20 października 2001 | 17:27 | rm //mr Ⓒ Ⓟ
Administratorem diecezji radomskiej, w miejsce nieżyjącego bp. Jana Chrapka, został biskup Stefan Siczek. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Konsultorów.
Administrator będzie sprawował swój urząd do chwili mianowania nowego biskupa diecezjalnego przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
Administrator ma tymczasową władzę w diecezji. Prowadzi sprawy bieżące, nie podejmuje ważnych decyzji.
Bp Stefan Siczek zwrócił się z gorącą prośbą do wiernych o modlitwę za siebie i biskupów pomocniczych, aby mogli sprostać ogromnemu zadaniu, jakie nagle pojawiło się po śmierci ordynariusza radomskiego. – Chcemy jak najwierniej kontynuować działania biskupa Jana Chrapka, aby nic nie uszczuplić z tego dziedzictwa. Będziemy się starali na ile sił nam starczy – powiedział bp Siczek.
Bp Stefan Siczek jest doktorem prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym i biskupem tytularnym Dagno. Jest wikariuszem generalnym radomskiej kurii, przewodniczącym Wydziału ds. Stałej Formacji Kapłańskiej i Życia Konsekrowanego. Przed wstąpieniem do seminarium odbywał naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy w Krakowie. Po zamknięciu seminarium przez komunistów miał trudności z dostaniem się do szkoły państwowej. W latach 1955-61 studiował w seminarium duchownym w Sandomierzu, następnie w latach 1963-67 kontynuował naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1973 roku ukończył Prymasowskie Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. Wielokrotna odmowa paszportu uniemożliwiła studia w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku z rąk bp. Jana Kantego Lorka w Sandomierzu. Nominację biskupią otrzymał w 1992 roku na biskupa pomocniczego radomskiego. Sakrę biskupią przyjął 11 kwietnia tego samego roku z rąk kard. Józefa Glempa. Dewizą życiową administratora diecezji jest: „Żyć Ewangelią”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.