Papież apeluje w Armenii o jedność chrześcijan
26 września 2001 | 17:36 | ts //mr Ⓒ Ⓟ
Róbmy wspólnie to, czego nie musimy czynić osobno! Nigdy więcej chrześcijanie przeciwko chrześcijanom! – Z takim apelem wystąpił Jan Paweł II w Eczmiadzynie.
W drugim dniu wizyty w Armenii Papież wraz z katolikosem Gareginem II przewodniczyli nabożeństwu ekumenicznemu. Wystąpienie Papieża wygłoszone w obecności hierarchów Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego przyjęto nadzwyczaj serdecznie.
– Nigdy więcej Kościół przeciwko Kościołowi! Podążajmy razem, ręka w rękę, ażeby świat XXI wieku i nowego tysiąclecia mógł uwierzyć! – mówił Jan Paweł II. W nabożeństwie uczestniczyli członkowie władz państwowych z prezydentem Robertem Koczarianem, a także wspólnot religijnych i organizacji społecznych.
Jan Paweł II przypomniał, że do umocnienia dialogu ekumenicznego między Kościołem katolickim a ormiańskim powinna zachęcać świadomość istnienia “rzeczywistej i głębokiej jedności, ponieważ oba zachowały sukcesję Apostolską i mają ważne sakramenty, zwłaszcza chrzest i Eucharystię”.
– Jednym, wspólnym sercem kontemplujemy Chrystusa. Gorąco się modlę o to, aby na nowo mogła zaistnieć owa “wymiana darów”, której wspaniały przykład dawał Kościół pierwszego tysiąclecia, powiedział Ojciec Święty.
Przypomniał też o wspólnej powinności Kościołów chrześcijańskich do “głoszenia Dobrej Nowiny zbawienia ludziom spragnionym Ewangelii po doświadczeniu duchowej pustki komunizmu i materializmu”. – Czyńmy więc razem wszystko, czego nie powinniśmy czynić oddzielnie.
Nawiązując do obchodzonej przez Armenię 1700. rocznicy chrześcijaństwa w tym kraju Papież powiedział, że powszechność wiary nierozdzielnie złączyła się z narodową tożsamością Ormian.
– Wiara chrześcijańska zakorzeniła się w sposób trwały na tej ziemi, skupionej wokół góry Ararat, a słowo Ewangelii głęboko wpłynęło na język, życie rodzinne, kulturę i sztukę narodu ormiańskiego, mówił Ojciec Święty. Z uznaniem podkreślił, że “zachowując i rozwijając własną tożsamość, Kościół ormiański nie zawahał się zaangażować w dialog z innymi tradycjami chrześcijańskimi, zbliżając się do ich dziedzictwa kulturowego i duchowego”.
Jan Paweł II wyraził też uznanie dla Ormian, którzy “zawsze żywili wielką cześć dla Krzyża Chrystusowego”. Świadczą o tym liczne krzyże w formie “kaczkar”, symbolizujące mocną wierność wierze chrześcijańskiej. – O Krzyżu Chrystusa, nasza prawdziwa nadziejo! Ilekroć grzech i słabość ludzka są przyczyną podziału, dodaj nam sił wzajemnego przebaczenia i pojednania, modlił się Papież na zakończenie swego przemówienia.
Przemówienie Papieża zostało przyjęte bardzo entuzjastycznie. Po krótkim wystąpieni patriarchy Garegina II, Papież wraz z nim pobłogosławił obecnych relikwiami św. Grzegorza Oświeciciela, po czym chór odśpiewał Wyznanie Wiary. Na zakończenie obecni na nabożeństwie ekumenicznym kardynałowie katoliccy wymienili pocałunek pokoju z hierarchami Kościoła ormiańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.