Papież powitany w Armenii
25 września 2001 | 11:21 | ts/mp //mr Ⓒ Ⓟ
Przeszłość Armenii jest nieodłączna od jej chrześcijańskiej wiary – powiedział Jan Paweł II zaraz po wylądowaniu w Erywaniu.
Podczas uroczystości powitalnych na lotnisku Ojciec Święty w bardzo ciepłych słowach wyraził uznanie dla narodu ormiańskiego i jego wierności chrześcijaństwu. Przekazał też wyrazy szacunku i przyjaźni dla milionów Ormian żyjących tutaj oraz w diasporze pod niemal wsytkimi szerokościami geograficznymi.
– Dziękuję Bogu wszechmogącemu za to, że dzisiaj po raz pierwszy znajduję się na ziemi ormiańskiej w tym starożytnym i umiłowanym kraju, powiedział Papież.
Przybywającego do stolicy Armenii Jana Pawła II powitał prezydent Roman Koczarian, zwierzchnik Ormiańskiego Kościola Apostolskiego Garegin II, biskupi i duchowieństwo oraz korpus dyplomatyczny akredytowany w Armenii.
Papież nawiązał do obchodów 1700-lecia ogłoszenia chrześcijaństwa religią państwową w Armenii, które według tradycji odwołuje się do przepowiadania apostołów Tadeusza i Bartłomieja, a dzięki świadectwu i dokonaniom św. Grzegorza Oświeciciela po raz pierwszy stało się wiarą całego państwa.
– W 1700. rocznicę ogłoszenia chrześcijaństwa jako oficjalnej religii tego ukochanego kraju, cały Kościół katolicki dzieli z Tobą głęboką radość wszystkich Ormian, powiedział Papież zwracając się do katolikosa Garegina II i dziękując mu w sposób szczególny za zaproszenie do złożenia wizyty.
Z uznaniem podkreślił, że „przeszłość Armenii jest nieodłącznie związana z wiarą chrześcijańską”. Przypomniał nadzwyczajne świadectwo życia Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w ciągu wieków, a „nade wszystko w wieku XX, który dla was był czasem niewypowiedzianego terroru i cierpienia”.
Nawiązując do członkostwa Armenii w Radzie Europy Ojciec Święty powiedzial, że świadczy to o „determinacji na rzecz zdecydowanego i odważnego przeprowadzania demokratycznych reform instytucji państwa, niezbędnych do zagwarantowania ludzkich i cywilnych praw obywateli”.
– Są to czasy trudne, ale również czasy które stanowią wyzwanie dla narodu i napawają go odwagą, powiedział Jan Paweł II przypominając, że każdy winien kochać własną ziemię i poświęcać samego siebie dla prawdziwego rozwoju, jak i dla dobrobytu duchowego i materialnego swego narodu! Niech Bóg błogosławi naród Armeński w wolności, dobrobycie i pokoju – życzył Papież.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.