Konopacki: islam nie równa się terroryzmowi
19 września 2001 | 17:46 | bo/per //mr Ⓒ Ⓟ
Światowe media mówiąc o islamie stosują daleko idące uproszczenia – uważa przedstawiciel wspólnoty muzułmańskiej w Gdańsku Maciej Konopacki.
Jest on zaniepokojony pojawiającym się uogólnieniem, że „islam i wszyscy jego wyznawcy są tymi, którzy godzą w chrześcijańską, i nie tylko, część rodzaju ludzkiego”. To nieprawda – podkreśla.
Zdaniem Konopackiego, media często mówią o islamie w kontekście terroryzmu, a mniej o pozytywach tej religii. – Warto może zwrócić uwagę na sposób przekazywania wiadomości, zwłaszcza przez telewizję. Do informacji dramatycznej dołącza się za chwilę obraz jak to muzułmanie biją pokłony w meczecie oddając cześć stwórcy. Tak się nie powinno czynić – zaznacza.
Konopacki podkreśla, że wyznawcy islamu potępiają tę część muzułmanów, „którzy spolityzowali islam, reprezentując postawę rasizmu religijnego”. – Jesteśmy całym sercem po tej stronie rodzaju ludzkiego, która chce żyć w pokoju, chce czcić Stwórcę wszystkich ludów i narodów – dodaje.
Zaznacza, że jako wyznawca islamu pochodzenia tatarskiego jest, podobnie jak jego współwyznawcy, „zdjęty skrajnym oburzeniem i niepokojem w obliczu tego, co się stało 11 września br. w USA”. – My, muzułmanie polscy, bolejemy nad tym faktem i oczekujemy, że najwyższe kolegium muzułmańskiego związku religijnego w osobie przewodniczącego pana Stefana Koryckiego wyda odpowiednie oświadczenie.
Komentując akt wandalizmu, jakim było wybicie szyb w gdańskim meczecie podkreśla, że nie przypisuje go wprost nienawiści do muzułmanów, ale ich wizerunkowi, jaki w ostatnim czasie został wykreowany przez media. – Jednakże warto zwrócić uwagę na wypowiedzi autorytetów tego świata, w tym papieża Jana Pawła II, który także przestrzega przed uogólnieniami – dodaje Konopacki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.