Sejm zakazał handlu w niedzielę
18 września 2001 | 18:31 | bł/em //mr Ⓒ Ⓟ
Od 1 stycznia 2003 r. nie będą czynne w niedziele sklepy zatrudniające więcej niż pięciu pracowników – zadecydował Sejm. Prezydent może jeszcze zawetować nowelizację Kodeksu Pracy.
Poprawkę do nowelizacji Kodeksu Pracy zakazującą pracy w niedzielę w placówkach handlowych przegłosował Senat 13 września. Przewiduje ona, że w niedzielę czynne będą sklepy i zakłady usługowe zatrudniające nie więcej niż pięciu pracowników, których działalność jest niezbędna do zaspokojenia codziennych potrzeb ludności. Jakie to będą placówki, ma określić Rada Ministrów. Za przyjęciem poprawki opowiedziały się kluby: AWS, PSL, PIS, przeciwko: SLD, UW.
Kościół katolicki zdecydowanie popiera zakaz handlu w niedzielę, Konferencja Episkopatu Polski przestrzegała w specjalnym oświadczeniu, że praca w niedzielę jest narastającym problemem społecznym i poważnym zagrożenie dla prawidłowego rozwoju człowieka.
W liście apostolskim Jana Pawła II „Dies Domini” z 31 maja 1998 r. Papież przypomina podstawowe założenia teologiczne, które leżą u podstaw świętowania niedzieli – Paschy tygodnia. Ojciec Święty podkreśla, że niedziela stanowi uobecnienie najważniejszego wydarzenia w historii świata, jakim było zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Nie jest więc to tylko „koniec tygodnia” i „weekend”.
W większości krajów na zachodzie Europy obowiązuje prawny zakaz otwierania supermarketów w niedzielę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.