Papież: współistnienie zachodnich i wschodnich katolików wzorem jedności
25 czerwca 2001 | 10:46 | pm/em //mr Ⓒ Ⓟ
Współistnienie katolików tradycji zachodniej i wschodniej na Ukrainie powinno być wzorem jedności – mówił Jan Paweł II podczas Mszy w obrządku bizantyjskim na lotnisku „Czajka” w Kijowie.
– Pozdrawiam wszystkich członków wspólnoty kościelnej, która ukazuje swe bogactwo w unikalny sposób na tej ziemi, na której spotykają się tradycja wschodnia i zachodnia – stwierdził Ojciec Święty. – Nasze współistnienie w miłości winno być wzorem jedności istniejącej w ramach zasadnego pluralizmu i mającej swą gwarancje w Biskupie Rzymu, następcy Piotra.
Papież wyraził nadzieję, że Ukraina nadal będzie czerpała siłę „z ideałów osobistej społecznej i eklezjalnej moralności, ze służby wspólnemu dobru, z uczciwości i poświecenia, nie zapominając o darze Dziesięciu Przykazań”.
Podkreślił, że ostatnie dziesięciolecie dowiodło, iż mimo zagrożeń wynikających z przestępczości i korupcji, duchowe korzenie Ukrainy są mocne. Zauważył, że dynamizm wiary i zdolności Kościoła na Ukrainie do odrodzenia są zadziwiające, a korzenie przeszłości stały się gwarancją nadziei na przyszłość.
Ojciec Święty przestrzegł jednak Ukraińców: – Moc Boga, która podtrzymuje wasz kraj, jest delikatną siłą, która oczekuje na ludzkie współdziałanie. Jej działanie zależy od waszej wierności i szczodrości w odpowiedzi na wezwanie Chrystusa. Dlatego trzeba stale powracać duchowo do Wieczernika, tam gdzie się narodził Kościół i rozpoczęła jego misja.
– Z tej ziemi uświęconej krwią męczenników wznoszę wraz z wami do Boga modlitwę, by wszyscy chrześcijanie mogli znów być „jedno”, tak jak chciał tego Chrystus w Wieczerniku. Zawierzam to żarliwe błaganie Matce Jezusa, która od początku modliła się z Kościołem i za Kościół – zakończył Jan Paweł II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.