Papież na Ukrainie: nie przybyłem tu z intencją prozelityzmu
23 czerwca 2001 | 13:39 | pm //mr Ⓒ Ⓟ
– Nie przybyłem tu z intencją prozelityzmu – mówił Jan Paweł II podczas ceremonii powitania go na lotnisku w Kijowie. Odniósł się w ten sposób do obaw, które wobec jego wizyty na Ukrainie pojawiły się w środowiskach prawosławnych.
Już wcześniej prawosławni domagali się zaprzestania działalności Kościoła katolickiego na terenach zdominowanych przez prawosławie, obawiając się, że katolicy będą próbowali nawracać ich na katolicyzm.
– Chcę zapewnić – deklarował w czasie ceremonii Ojciec Święty – że nie przybyłem tu z intencją prozelityzmu, ale aby ze wszystkimi chrześcijanami ze wszystkich Kościołów i wspólnot religijnych być świadkiem Chrystusa, oraz zaprosić wszystkich synów i córki tego szlachetnego kraju do zwrócenia oczu na tego, który oddał życie, by zbawić świat.
Papież wyraził przy tym przekonanie, że jako pielgrzym pokoju i braterstwa będzie przyjaźnie przyjęty przez tych, którzy choć nie są katolikami, mają serca otwarte na dialog i współpracę.
Jan Paweł II przyznał, że historia stosunków Kościoła kijowskiego z Kościołem rzymskim ma swoje jasne i ciemne strony. Prosząc o wybaczenie błędów rzymskich katolików, poczynionych w odległej i niedawnej przeszłości, Ojciec Święty zapewnił, że ze swej strony Kościół rzymskokatolicki wybacza uczynione mu krzywdy.
Zdaniem Papieża, wybuch elektrowni atomowej w Czarnobylu, choć niezwykle tragiczny, doprowadził do zmiany na lepsze. Apokaliptyczne wydarzenie, które sprawiło, że Ukraina odrzuciła posiadanie broni nuklearnej, zaowocowało także przebudzeniem się jej obywateli i zainspirowało ich do wejścia na drogę przemian. – Dlatego tak ważne jest teraz to, aby zwłaszcza młodzi ludzie, w których sercach zostały ożywione nadzieje, nie rozczarowali się – powiedział Papież.
– Ukraina ma wyrażone w chrześcijańskich korzeniach kultury europejskie powołanie. Mam nadzieję, że korzenie te wzmocnią waszą narodową jedność i ożywią autentyczne wartości w realizowanych teraz przez was reformach – powiedział, kończąc swe przemówienie na lotnisku w Boryspolu, Jan Paweł II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.