Fundacja Maksymiliana Kolbego ma 10 lat
20 lutego 2017 | 10:01 | Berlin / tom (KAI) / mz Ⓒ Ⓟ
W Berlinie odbyło się 17 lutego posiedzenie zarządu i rady Fundacja Maksymiliana Kolbego powołanej przez episkopaty Niemiec i Polski przez 10 laty. Obradom przewodniczyli abp Ludwig Schick z niemieckiego Bambergu i abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, kierujący pracami Fundacji z ramienia obu episkopatów. Jest ona kontynuatorką istniejącego od 1973 r. Dzieła Maksymiliana Kolbego i pomaga przede wszystkim byłym więźniom obozów koncentracyjnych i gett.
W ramach spotkania wysłuchano sprawozdania z działalności fundacji w roku 2016. Była ona m.in. zaangażowana w misję pojednania w krajach byłej Jugosławii, a zwłaszcza na terenie Bośni i Hercegowiny prowadząc spotkania dialogu przedstawicieli narodowości zamieszkujących ten kraj, świeckich oraz duchownych różnych Kościołów i religii. Ponadto fundacja zrealizowała kilka projektów w Albanii.
„Fundacja jest szczególnie zaangażowana w działalność Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, które najczęściej gromadzi młodych ludzi różnych narodów przeżywających traumę dramatycznej przeszłości i inicjuje dialog prowadzący do przebaczenia i pojednania, na rzecz budowy wspólnoty ludzi pojednanych” – powiedział KAI abp Skworc.
Przypomniał, że nową formą aktywności Fundacji są spotkania oficerów niektórych państw NATO, którzy dzielą się swymi doświadczeniami z przezwyciężania doświadczeń związanych z wojną, przemocą i terroryzmem.
Ponadto członkowie zarządu i rady Fundacji regularnie uczestniczą w uroczystościach ku czci św. Maksymiliana Kolbe. W 2015 r. była też głównym organizatorem uroczystości z okazji 50 rocznicy wymiany listów biskupów Polski i Niemiec ze słynnymi słowami: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”.
Działalność Fundacji jest finansowana z kapitału i dotacji episkopatów Niemiec i Polski. Konferencja Episkopatu Niemiec corocznie wspiera ją kwotą 50 tys. euro a episkopat Polski przeznaczył w tym roku sumę 20 tys. euro.
W Fundacji polskich biskupów obok metropolity katowickiego reprezentuję ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP.
W 2017 r. Fundacja będzie kontynuowała swe działania i projekty na rzecz pokoju i pojednania w krajach Europy m.in. na Ukrainie i na Bałkanach. Ponadto jej przedstawiciele wezmą udział w uroczystościach z okazji 35-lecia kanonizacji św. Maksymiliana Kolbe, które odbędą się w Oświęcimiu w rocznicę śmierci Patrona, 14 sierpnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.