Ostatnie pożegnanie Danuty Szaflarskiej
01 marca 2017 | 10:57 | Warszawa / ar / bd Ⓒ Ⓟ
Niewidzialna opieka i pomoc błogosławionego Jerzego Popiełuszki, dawała o sobie znać, przez całe życie Danuty Szaflarskiej – zaznaczył ks. Wojciech Drozdowicz, podczas uroczystości pogrzebowych aktorki, znanej m.in. za sprawą ról w „Zakazanych piosenkach” i „Skarbie”. Ostatnie pożegnanie odbyło się 28 lutego w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie.
Mszę świętą żałobną odprawił ks. Wojciech Drozdowicz, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie. Duchowny zauważył, że Danuta Szaflarska przez całe życie była oddana swojej pasji, a kolejne teatry, w których przyszło jej występować traktowała jak własny dom.
Aktorka przez 10 lat związana była z Teatrem Rozmaitości. Zdaniem ks. Drozdowicza, zmarła artystka mogłaby zostać patronką tego miejsca. W homilii proboszcz przypomniał, jak dużym uznaniem artystki cieszył się błogosławiony Jerzy Popiełuszko, za sprawą którego nawróciła się, po 40 latach poza Kościołem.
– Niewidzialna opieka i pomoc błogosławionego Jerzego Popiełuszki dawała o sobie znać przez całe życie Danuty Szaflarskiej – zauważył ks. Drozdowicz.
Aktorka za namową duchownego, pojawiła się w kościele św. Stanisława Kostki na Mszy św. za Ojczyznę. Przyznała wtedy, że uczestniczy w niej z powodów politycznych, gdyż sama jest niewierząca. W końcu błogosławionemu ks. Popiełuszce udało się namówić ją na spowiedź, która zmieniła jej podejście do życia i wiary. Z czasem rodzina Szaflarskiej zaprzyjaźniła się z duchownym.
Ks. Drozdowicz przypomniał, że sama artystka wielokrotnie podkreślała, że po śmierci ks. Popiełuszki, doświadczyła dwóch cudów za jego wstawiennictwem.
Podczas uroczystości odczytano również list pożegnalny od prezydenta Andrzeja Dudy, a także ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Aktorkę pożegnała również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na uroczystości pogrzebowej nie zabrakło przedstawicieli polskiego kina i teatru, m.in. była tam Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Danuta Stenka i Janusz Gajos.
Córki Danuty Szaflarskiej przygotowały dla zmarłej mamy wyprawkę. Znalazł się w niej medalik, noszony przez artystkę, zdjęcie księdza Popiełuszki, mała buteleczka jej ulubionego likieru oraz ptaszek do gwizdania.
Druga część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 15:00 w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczęła urna z prochami artystki.
Danuta Szaflarska odeszła 19 lutego 20017 r. w wieku 102 lat.
Wybitna aktorka filmowa i teatralna, obecna na scenie ponad 80 lat, zagrała m.in. w filmach: „Zakazana piosenka”, „Pora umierać” czy „Pokłosie”. W dorobku artystycznym miała ok. 100 kreacji teatralnych, 80 filmowych i prawie 400 słuchowisk radiowych.
W ostatnich latach związana była z Teatrem Rozmaitości, gdzie 3 lata temu występowała w bijącym rekordy popularności spektaklu „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.