Abp Szal: post to okazja do uporządkowania siebie
02 marca 2017 | 09:54 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Post to okazja do uporządkowania siebie i swoich spraw – powiedział abp Adam Szal podczas Mszy św. w Środę Popielcową w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Metropolita przemyski wyjaśniał w homilii czym są trzy wielkopostne praktyki: post, modlitwa i jałmużna.
Jak powiedział abp Adam Szal, jałmużna to otwarcie się na drugiego człowieka, ale nie powinno się go wiązać tylko z pomocą materialną. – To okazanie bliźniemu serca, to przekazanie daru czasu. To wreszcie głoszenie mu Dobrej Nowiny poprzez słowo, świadectwo i modlitwę w intencji tego, kto żyje obok nas a może jest daleko od Pana Boga – wskazywał hierarcha.
Metropolita przemyski wyjaśniał, że modlitwa jest „wyczuleniem swojego słuchu na głos Boga”. – To nawiązanie kontaktu z Bogiem, wejście z Nim w relację, a jednocześnie okazja do uregulowania swojego związku z Nim poprzez nawrócenie się, zwrócenie swoich myśli do Niego – mówił abp Szal.
Zaznaczył, że nie należy ograniczać się tylko do odmówienia codziennego pacierza porannego lub wieczornego. – Okres, który dzisiaj rozpoczynamy to okazja do czegoś więcej: aby wziąć udział w Drodze krzyżowej, śpiewie Gorzkich żali, by całym sercem włączyć się w rekolekcje, by wygospodarować czas na adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy, gdy nasze serce przemawia do serca Bożego. Czas modlitwy to okazja, by sięgnąć po Pismo Święte, by odświeżyć swoją znajomość prawd religijnych i Bożego Słowa – zachęcał abp Szal.
Metropolita przemyski podkreślił, że post nie jest tylko wstrzemięźliwością od pokarmów. – To okazja do uporządkowania siebie i swoich spraw, które może są zaniedbane w naszym życiu. Post to okazja do wprowadzenia w życie zasad miłości i sprawiedliwości. To także okazja do większego zainteresowania się swoją rodziną, swoim małżeństwem, swoją pracą i codziennymi obowiązkami – wyjaśniał.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.