Na Międzynarodowym Kongresie Rodziny o budowaniu więzi w małżeństwie
18 marca 2017 | 10:36 | Warszawa / rl (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ
– Potrzeba nowej dynamiki duszpasterskiej, nowych rozwiązań prawnych, aby odkryć głębię zamysłu Bożego względem małżeństwa i rodziny – powiedział ks. dr Przemysław Drąg. Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin wygłosił jeden z wykładów w czasie odbywającego się w Warszawie Międzynarodowego Kongresu Rodziny. Hasłem wydarzenia są słowa: „Budowanie więzi w małżeństwie i w rodzinie”.
W prelekcji zatytułowanej „Głoszenie Ewangelii rodziny fundamentem więzi małżeńskich i rodzinnych w ośrodkach emigracji polonijnej” ks. dr Przemysław Drąg wskazał na różne motywy migracji: polityczne, ekonomiczne, ze względu na współpracę handlową, wymianę kulturową czy odbywanie studiów za granicą. „Duszpasterstwo musi dostosować się do tego, co zastaje na miejscu” – postulował prelegent, podkreślając, że sposób docierania do różnych grup na emigracji musi być zróżnicowany.
Kapłan zauważył, że zakres oddziaływania jest zależny także od wykształcenia, w tym poziomu wiary. Wreszcie, inne działania należy podjąć np. względem osób, które są emigrantami w drugim czy trzecim pokoleniu.
Ks. Drąg podkreślił, że zdarza się, iż do ośrodków duszpasterstwa przychodzą także osoby, którymi nie kieruje motywacja religijna, a jedynie chęć spotkania czy porozmawiania. „Nie możemy ich zlekceważyć i pozbawić możliwości słuchania o Ewangelii i rodzinie” – postulował dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
Wśród zadań stojących przed duszpasterstwem na emigracji ks. Drąg wymienił przede wszystkim ochronę tożsamości etnicznej, kulturalnej, językowej i obrządkowej migranta. Prócz tego koniecznym jest ułatwianie właściwej integracji, która unika getta. Innym zadaniem duszpasterstwa, które głosić ma Ewangelię życia i rodziny, jest takie prowadzenie wierzących, by ci mogli dzielić się świadectwem wiary z innymi. „Ważnym jest, by przekaz Ewangelii rodziny odbywał się poprzez świadectwo doświadczonych małżeństw” – mówił ks. Drąg.
Wśród celów pośrednich duszpasterstwa małżeństw i rodzin za św. Janem Pawłem II kapłan wymienił: tworzenie wspólnoty osób w małżeństwie, co jest fundamentem wszystkiego, co dzieje się w rodzinie, troskę i odpowiedzialność za życie oraz zaangażowanie w społeczność i w Kościół.
Cele te, zdaniem ks. Drąga, uzupełnił papież Franciszek, mówiąc o towarzyszeniu, rozeznawaniu i integrowaniu. – Towarzyszenie uwzględnia warunki każdej rodziny; rozeznawanie pozwala w sposób konkretny zrozumieć uwarunkowania miejsca i czasu, a integrowanie prowadzi do tego, że rodzina może poczuć się szczęśliwa” – mówił prelegent.
Zastanawiając się, jak głosić Ewangelię małżeństwa i rodziny, kapłan podkreślił, że potrzeba nowej dynamiki duszpasterskiej, nowych rozwiązań prawnych, aby odkryć głębię zamysłu Bożego względem małżeństwa i rodziny. W jego opinii duszpasterstwo opiera się na głoszeniu piękna Ewangelii i nie może być tylko krytyką świata, ale ma stać się pozytywnym działaniem, które ma prowadzić do odkrycia zamysłu Boga co do rodziny.
Ks. Drąg postulował, by małżeństwa doświadczone służyły innym małżeństwom, by otworzyły się na dialog z młodymi ludźmi. Jego zdaniem konieczne jest również tworzenie ekip duszpasterskich, które będą wychodziły do innych oraz organizowanie mniej zobowiązujących czy mniej formalnych spotkań przy parafii.
Z kolei Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, podkreśliła w swoim wystąpieniu, że wszystkie priorytety aktualnej polityki społecznej zawierają odwołanie do rodziny. Wyjaśniła, że priorytety te można sformułować następująco: stworzenie warunków do podejmowania decyzji o rodzicielstwie; ograniczenie ubóstwa, szczególnie w rodzinach wychowujących dzieci; wsparcie osób starszych, podtrzymywanie ich aktywności i zapewnienie ich udziału wżyciu społecznym; wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zauważyła, że gdy myśli się o polityce rodzinnej to przede wszystkim – zwykle – ma się na myśli rodziny z dziećmi. „Dzieci to grupa, która w powszechnym odczuciu powinna być objęta szczególną ochroną” – powiedziała minister Rafalska.
W tym kontekście przypomniała o Programie 500+, który – jak powiedziała – jest wyrazem przekonania, że takie wsparcie rodzin stanowi inwestycję w kapitał ludzki. Nie mniej ważnym aspektem programu jest jego cel pronatalistyczny. Minister dodał, że program wpiera dzietność poprzez likwidację finansowych barier, które utrudniają podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny. Rafalska podkreślił, że ten efekt już ma miejsce, bowiem pojawiają się pierwsze sygnały o wzroście dzietności w Polsce.
Prelegentka zauważyła jednak, że rodziny to po prostu wszystkie osoby połączone więzią, dlatego szeroko rozumiana polityka rodzinna polega na wsparciu dla rodzin w trudnej sytuacji, ale także osób wymagających szczególnej ochrony: starszych i niepełnosprawnych. „Obie te grupy potrzebują wsparcia finansowego oraz dostępu do usług pomocowych” – powiedziała minister.
Wyjaśniła, że polityka senioralna to nie tylko opieka nad osobami starszymi, ale także działania promujące ich aktywność i angażowanie w życie społeczne. Z kolei do rodzin z osobami niepełnosprawnymi kierowany jest „Program Za Życiem”, którego realizację w tym roku rozpoczęto. W jego ramach zaplanowano m.in. wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych.
„Głęboko wierzymy, że dzięki tym działaniom życie polskich rodzin stanie się łatwiejsze, a żadna rodzina nie będzie czuła się pozostawiona sama sobie” – powiedziała minister Rafalska.
Zapewniła, że państwo polskie chce budować mocną politykę rodzinną, realizować konstytucyjną zasadę subsydiarności. Wyjaśniła, że nie chodzi o wyręczanie rodziny, ale jej wspieranie. „Dzietność polskich rodzin jest dla nas ważna, a rodzina wielodzietna zasługuje na szacunek, ponieważ trud wychowania w rodzinie wielodzietnej jest zwielokrotniony” – podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Organizatorami odbywającego się Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Międzynarodowego Kongresu Rodziny jest Podyplomowe Studium Relacji Interpersonalnych i Profilaktyki Uzależnień UKSW oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Wśród współorganizatorów jest m.in. Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej czy Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin.
W trakcie kolejnych kongresowych dni – wydarzenie potrwa do niedzieli – podejmowane będą kwestie dotyczące sytuacji rodzin w kontekście migracji zarobkowej, istoty więzi małżeńskiej, znaczenia wartości w budowaniu więzi w rodzinie. Goście z zagranicy mówić będą natomiast o sytuacji małżeństw i rodzin w Rosji, na Białorusi, we Francji czy Niemczech.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.