Kalisz: 25 lat Diecezji Kaliskiej – rozmowa z ordynariuszem bp. Edwardem Janiakiem
25 marca 2017 | 14:10 | Rozmawiała Ewa Kotowska-Rasiak | Kalisz Ⓒ Ⓟ
O posłudze w Diecezji Kaliskiej, spotkaniach z duchowieństwem i wiernymi, rozwoju dzieł oraz marzeniach mówi w rozmowie z KAI biskup kaliski Edward Janiak.
Ewa Kotowska-Rasiak (KAI): 25 marca 1992 roku Papież Jan Paweł II na mocy Bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” utworzył Diecezję Kaliską. Czy pamięta Ksiądz Biskup tamten dzień?
Bp Edward Janiak: – Odebrałem ten dzień jako wydarzenie historyczne w Kościele, ponieważ powstało 13 nowych diecezji. W Kościele Wrocławskim byliśmy zafascynowani takimi decyzjami Ojca Świętego Jana Pawła II, zwłaszcza, że wyłonił w całości z Archidiecezji Wrocławskiej Diecezję Legnicką. Wtedy też dowiedzieliśmy się, że dwa dekanaty z Archidiecezji Wrocławskiej, czyli Twardogóra i Syców przechodzą do nowopowstałej Diecezji Kaliskiej.
KAI: Jak Ksiądz Biskup przyjął decyzję Benedykta XVI o mianowaniu na Biskupa Kaliskiego? Czy towarzyszyły Księdzu Biskupowi jakieś obawy?
– Decyzję papieską przyjąłem w duchu ogromnej odpowiedzialności i jestem wdzięczny Ojcu Świętemu za posłanie mnie do Diecezji Kaliskiej, gdyż patrząc po ludzku wydawało mi się, że idę do swoich – z terenu diecezji pochodzą moi rodzice i ta ziemia zawsze była mi bliska. Znałem tutejszy lud jako wierny i tradycyjnie pobożny. Dlatego też nie czułem jakichkolwiek obaw czy lęków.
KAI: Jakie zadania priorytetowe wytyczył sobie Ksiądz Biskup na początku posługi?
– Pierwsze zadanie, to poznawanie diecezji, księży i wiernych. Przychodząc do Diecezji Kaliskiej podjąłem postanowienie, że będę kontynuował to, co zostało rozpoczęte. A plany co do duszpasterstwa, spaw administracyjnych, budowlanych czy remontowych rodziły się z czasem. Wszystko co tutaj podejmowałem było w przekonaniu, że patronuje temu Kościołowi św. Józef.
KAI: Ksiądz Biskup jest czcicielem św. Józefa już od dawna…
– Św. Józefa poznałem bliżej dzięki kapłanowi, który przeżył obóz koncentracyjny w Dachau, a którego spotkałem w czasie mojej pracy duszpasterskiej w Dortmundzie. Od tego czasu codziennie odmawiam litanię do św. Józefa. Przychodząc do Kalisza wiedziałem, że jest tu piękne sanktuarium ku czci Tego świętego, w którym kilkakrotnie bywałem. Ale nie zdawałem sobie sprawy, że jest tu tak żywy kult, który wyraża się przede wszystkim w nawiedzaniu tego miejsca każdego dnia przez grupy pielgrzymkowe z różnych stron naszej Ojczyzny. Św. Józef to wspaniały i potężny patron, czuwający nad naszą diecezją. Jestem też przekonany, że w chorobie, nawet śmiertelnej, którą przeszedłem w ostatnim czasie, On swoim wstawiennictwem tym razem uchronił mnie jeszcze od śmierci.
KAI: W tym roku minie pięć lat od objęcia posługi w Diecezji Kaliskiej. Jak Ksiądz Biskup postrzega Diecezję Kaliską z perspektywy tego czasu spędzonego w diecezji?
– Diecezja Kaliska, choć swą metryką młoda (dzisiaj przeżywamy pierwsze 25-lecie jej istnienia) obejmuje jednak swymi granicami tereny, gdzie chrześcijaństwo i struktury kościelne są obecne praktycznie od początków polskiej państwowości. To historyczne dziedzictwo wyrosłe poprzez pokolenia mieszkańców tych ziem, dla których wiara, polskość i tradycja zawsze stanowiły najwyższą wartość. I tak jest również dziś. Dlatego mogę powiedzieć, że w parafiach spotykam wspaniałe rodziny, czasem wielopokoleniowe, które trwają przy Bogu i Kościele, a jednocześnie żyją współczesnością, umiejętnie łącząc tradycje z nowoczesnością.
Diecezja Kaliska w przeważającej części składa się z terenów wiejskich, skupionych wokół miast powiatowych, co postrzegam jako jej wielki atut, bo ludzie w swych małych wspólnotach są bliżej siebie, znają swoje problemy i często razem je pokonują. Muszę przyznać, że spotkałem w tym okresie wielu życzliwych ludzi, gorliwych kapłanów, dobrze współpracujące parafie z władzami samorządowymi.
KAI: Przez ten krótki okres udało się Księdzu Biskupowi zrealizować kilka ważnych przedsięwzięć…
– Na pewno wydarzyło się wiele dobrego, np. w służbie ubogim w Caritasie, zorganizowaliśmy Kongres Eucharystyczny, erygowaliśmy nową parafię św. Brata Alberta w Kaliszu, przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie przeżyliśmy Dni w Diecezji z udziałem młodych z Francji, Włoch i Słowenii. Jeszcze raz podkreślam, że dla mnie bardzo ważne są spotkania z ludźmi podczas wizytacji parafii czy innych uroczystości. Dzisiaj już mam inny obraz diecezji niż wtedy, kiedy rozpoczynałem posługę pasterską w Diecezji Kaliskiej.
KAI: Księże Biskupie a są jeszcze jakieś marzenia na przyszłość?
– Są takie marzenia. Jeszcze w tym roku chcemy uruchomić Zespół Szkół Technicznych w Kaliszu i Dom Opieki dla ludzi starszych w Złoczewie. Mamy w planach stworzenie archiwum diecezjalnego. Jeżeli Pan Bóg pozwoli to chcielibyśmy utworzyć w diecezji hospicjum.
KAI: Jak będą przebiegać jubileuszowe obchody 25-lecia powstania Diecezji Kaliskiej?
– Dzisiaj (25 marca) w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 17.00 uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie pierwszy Biskup Kaliski Stanisław Napierała. Wieczorem w auli UAM w Kaliszu odbędzie się koncert premierowy „Psalmy Józefa”. Natomiast we wszystkich parafiach diecezji sprawowana będzie również uroczysta Msza św., podczas której odmówiona zostanie modlitwa dziękczynna i odśpiewane Te Deum.
Główne obchody jubileuszowe odbędą się w sobotę, 3 czerwca, przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i będą połączone z 20. rocznicą pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Kaliszu. Zaproszenie na tę uroczystość przyjął ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który jest bezpośrednim świadkiem życia św. Jana Pawła II, co jest dla nas bardzo znaczące. Cieszę się, że zaproszenie przyjęli także Nuncjusz Apostolski ks. arcybiskup Salvatore Pennacchio i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. arcybiskup Stanisław Gądecki. Ponadto poprosiłem księży biskupów – reprezentantów z sześciu diecezji, z których powstała Diecezja Kaliska. Pragnę, aby na uroczystościach zgromadzili się przedstawiciele Rad Parafialnych, członkowie Akcji Katolickiej, szafarze Eucharystii, reprezentanci wszystkich parafii z terenu diecezji. Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 koncertem patriotycznym, a w południe zostanie odprawiona dziękczynna Eucharystia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.