Lipnica Murowana: rozstrzygnięto konkurs na największą palmę
09 kwietnia 2017 | 15:30 | eb | Lipnica Murowana Ⓒ Ⓟ
Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej wykonał najwyższą palmę i zdobył pierwsze miejsce podczas 59. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego w Lipnicy Murowanej. Jego palma ma 28 metrów i 59 centymetrów. Jednak Grand Prix trafiło do rodziny Leszczyńskich z Lipnicy Dolnej. Palma zwycięzców liczy 27 metrów i 63 cm.
– Trudno było postawić palmę. Dziękuję wszystkim, którzy mi pomagali. Przygotowania do konkursy trwały od czterech tygodni. Wspierała mnie też rodzina. Samych kwiatów jest prawie pięćset – mówi Andrzej Goryl.
To jednak jakość wykonania zdecydowała, że Grand Prix trafiło do Rodziny Leszczyńskich.
Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 54 palmy, w tym: 3 w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 metrów), 5 w kategorii palm wysokich (od 14 do 22 metrów), 21 w kategorii palm średnich (od 7 do 14 metrów), 25 w kategorii palm niskich (od 3 do 7 metrów). W Biurze Organizacyjnym oceniane były palmy dziecięce (do 3 metrów wysokości), których zgłoszono 114.
Lipnickie palmy wykonywane są z drewnianej tyczki, wiklinowych witek, a także ozdób z bibuły, suszonych kwiatów oraz bazi. Elementy w postaci taśmy klejącej użyte w lipnickiej palmie zdecydowanie obniżają jej wartość.
Konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 roku, kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek, by podtrzymywali tradycję swoich przodków. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie. O podtrzymywanie tradycji dba lokalny samorząd i parafia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.