Kalwaria Zebrzydowska: Wielki Post w „polskiej Jerozolimie”
10 kwietnia 2017 | 12:00 | md | Kalwaria Zebrzydowska Ⓒ Ⓟ
Tradycyjne nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej, modlitwy w kaplicach dróżkowych, pielgrzymki pokutne i liczne Drogi Krzyżowe – w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej czas Wielkiego Postu jest szczególnie intensywny. Jego zwieńczenie stanowi Wielki Tydzień. W Kalwarii Zebrzydowskiej od czterech wieków pokazywane jest wtedy Chwalebne Misterium Męki Pańskiej, które co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy.
W Wielkim Poście w sanktuarium odprawiane są tradycyjne Nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej. W każdy czwartek w Piwnicy Domu Kajfasza, a w piątki w kościele Trzeciego Upadku o 6.30 odbywa się Msza św. z kazaniem pasyjnym i Gorzkie żale. To tradycyjne nabożeństwo wielkopostne w Kalwarii odprawiane jest również w każdą niedzielę w bazylice Matki Bożej Anielskiej. Codziennie, przez cały Wielki Post, odbywają się w bazylice Drogi Krzyżowe.
Sanktuarium kalwaryjskie, zwane polską Jerozolimą, jest także w tym czasie celem różnych pielgrzymek o charakterze pokutnym. W tym roku do Kalwarii z modlitwą pokutną przybędą m.in. kapłani archidiecezji krakowskiej pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Tradycyjnie już do miejsca, w którym szczególnie czczona jest Męka Pańska, wędrują także uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Zwieńczeniem czasu pokuty i nabożeństw pasyjnych jest Wielki Tydzień. W Kalwarii Zebrzydowskiej od czterech wieków organizowane jest wtedy Chwalebne Misterium Męki Pańskiej, z udziałem kilkudziesięciotysięcznej rzeszy wiernych, którzy specjalnie z tej okazji przyjeżdżają z całej Polski i zagranicy. Uroczysta inauguracja odpustu Wielkiego Tygodnia odbywa się w Niedzielę Palmową.
W misteriach czynny udział biorą tradycyjnie przewodnicy kalwaryjscy. To właśnie spośród nich wybierane są osoby, które odgrywają role apostołów. „Jest to wielkie wyróżnienie, bo aby zostać apostołem, trzeba być przewodnikiem z kilkudziesięcioletnim stażem” – tłumaczy o. Antoni Kluska OFM, wikary klasztoru ojców bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jak wyjaśnia, wszyscy przewodnicy kalwaryjscy w swoich rodzinnych parafiach prowadzą w czasie Wielkiego Postu nabożeństwa pokutne.
„W ten sposób budują pomost między miejscem, w którym żyją a Kalwarią” – dodaje zakonnik. Przewodnicy kalwaryjscy przyprowadzają w tym czasie do sanktuarium swoje grupy, które pod ich przewodnictwem na Dróżkach Pana Jezusa modlą się, rozważają kolejne stacje Męki Pańskiej i śpiewają tradycyjne pieśni kalwaryjskie.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu pasyjno-maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.