Abp Ozorowski: z Białegostoku Boże miłosierdzie poszło w Polskę i na cały świat
24 kwietnia 2017 | 09:24 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
To z Białegostoku, dzięki ks. Sopoćce, kult Bożego miłosierdzia rozszedł się na Polskę i cały świat – mówił w białostockim sanktuarium Bożego Miłosierdzia podczas obchodów jubileuszu utworzenia metropolii białostockiej abp Edward Ozorowski. Na uroczystość przybyli liczni wierni z Białegostoku i okolic w 5. pieszej pielgrzymce, która odbywa się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Uroczystą Eucharystię koncelebrował abp Sławoj Leszek Głódź, bp Antonii Pacyfik Dydycz, abp Senior Stanisław Szymecki i bp Henryk Ciereszko oraz kilkudziesięciu kapłanów.
„Gdy Gniezno dziś uroczyście świętuje 600-lecie prymasostwa, Kraków zgromadził tłumy w sanktuarium w Łagiewnikach przy grobie św. s. Faustyny, archidiecezja białostocka bez żadnych kompleksów gromadzi się przy relikwiach bł. ks. Michała Sopoćki – promotora kultu miłosierdzia Bożego” – podkreślał abp Ozorowski.
Arcybiskup białostocki dodał, że to dzięki życiu i posłudze bł. ks. Michała Sopoćki kult Bożego miłosierdzia z Wilna, a później Białegostoku, wyszedł i zatoczył szerokie kręgi w Polsce i na świecie. Hierarcha podziękował wiernym, którzy przybyli na uroczystość jubileuszu w pieszej pielgrzymce. „Miłosierdzie Boże niech będzie dla wszystkich ostoją i fundamentem w codziennym życiu chrześcijańskim” – mówił.
Abp Ozorowski zachęcał do dziękczynienia za łaski, jakich w ciągu minionego ćwierćwiecza dostąpił Kościół białostocki, za przekazaną przez swoich poprzedników – pasterzy tego Kościoła – wiarę i tradycję.
W homilii ks. dr Tadeusz Kasabuła przypomniał postać abp. Romualda Jałbrzykowskiego, który w 1945 r., wypędzony z Wilna do Białegostoku, podzielił los setek tysięcy wiernych swej diecezji, zabierając ze sobą jedynie „wartość niezwykłą – wiarę kresowego ludu, potwierdzoną krwią męczenników i sześciowiekową tradycję Kościoła wileńskiego”.
„Kościół wileński, a po II wojnie światowej już sam Białystok stał się miejscem – rzec można wybranym – stał się miejscem szerzenia prawdy i kultu miłosierdzia Bożego. Ta Boża sprawa, za zrządzeniem niebios, znalazła tu właściwy grunt” – mówił.
Po Mszy św. poświęcone zostały obrazy Jezusa Miłosiernego, które przynieśli ze sobą pielgrzymi. Wierni mogli również uczcić relikwie bł. Brata Alberta, przywiezione na tę uroczystość przez siostry albertynki.
Piesza pielgrzymka do białostockiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego wyruszyła promieniście z pięciu miejsc: z Wasilkowa oraz białostockich Dojlid, Nowego Miasta, Starosielc i Bacieczek. Na trasie dołączały się do niej grypy z poszczególnych parafii. Do sanktuarium na godzinę 15.00 przybyło pieszo kilkaset osób, a liczni pielgrzymi z archidiecezji i Polski dotarli na uroczystość własnymi środkami transportu.
Diecezja białostocka ustanowiona została dnia 5 czerwca 1991 r. podczas wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku. Jako archidiecezja i metropolia funkcjonuje od wejścia w życie dnia 25 marca 1992 roku bulli papieża Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.