Toruń: relikwie misjonarzy-męczenników w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II (zapowiedź)
27 kwietnia 2017 | 12:09 | jms | Toruń Ⓒ Ⓟ
Relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników trafią do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Uroczystości w niedzielę 7 maja o godz. 12.00 przewodniczyć będzie prowincjał krakowskich franciszkanów, o. Marian Gołąb.
To już 101 miejsce w Polsce, gdzie bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek będą odbierać cześć w relikwiach I stopnia. Dodatkowo są jeszcze w 70 świątyniach za granicą – mówi, nie ukrywając radości, promotor kultu męczenników br. Jan Hruszowiec.
Po Mszy św. wierni uczczą relikwie przez ucałowanie. Od rana pątnicy będą też będą mogli nabywać obrazki i różańce z relikwiami II stopnia błogosławionych franciszkanów oraz rozmaite materiały informacyjne na ich temat, włącznie z filmami dokumentalnymi na płytach dvd.
Relikwie bł.bł. Zbigniewa i Michała ostatecznie spoczną w Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników toruńskiego sanktuarium prowadzonego przez ojców redemptorystów.
„Są już tam m.in. relikwie: św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. Jerzego Popiełuszki czy bł. Karoliny Kózkówny” – wylicza o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.
Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu to wotum wdzięczności za Papieża-Polaka. Świątynia została konsekrowana w 2016 r.
W prezbiterium kościoła znajduje się kopia watykańskiej kaplicy papieży w skali 1:1. Umieszczono tutaj obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym modlił się przez lata swego pontyfikatu św. Jan Paweł II. W dolnej części świątyni jest Kaplica Pamięci poświęcona męczennikom. Na jej ścianach są wypisane nazwiska Polaków zamordowanych za pomoc ludności żydowskiej oraz relikwie polskich męczenników. W centrum kaplicy znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.