W Rzeszowie podpisano porozumienie katolicko-prawosławne
13 maja 2017 | 10:40 | Rzeszów / tn / mz Ⓒ Ⓟ
Biskup rzeszowski Jan Wątroba i prawosławny metropolita kemerowski i prokopjewski Wadim Smirnow popisali wczoraj porozumienie o współpracy między Instytutem Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie i Kuzbaskim Prawosławnym Seminarium Duchownym Diecezji Kemerowskiej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Dokument zawiera deklarację o uczestniczeniu we wspólnych projektach badań teologicznych i wymianie wykładowców i studentów.
Delegacja duchownych z oddalonego od Rzeszowa 5 tysięcy 9 kilometrów Kemerowa liczyła sześć osób. Razem z metropolitą kemerowskim i prokopjewskim, ordynariuszem metropolii kuzbaskiej i jednocześnie rektorem kuzbaskiego seminarium duchownego Wadimem Smirnowem przyjechał m.in. ks. Dmitrij Moszkin – wikariusz generalny diecezji kemerowskiej i ks. Andriej Mojarenko – pierwszy rektor kuzbaskiego seminarium duchownego.
Deklarację podpisano w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie. W słowach powitania ks. dr Paweł Pietrusiak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, zwrócił uwagę na praktyczne i symboliczne znaczenie podpisania porozumienia. „Wydarzenie to jest szczególnie wymowne w dzisiejszych czasach niepokoju i podziałów, gdyż dwie instytucje naukowe związane z różnymi chrześcijańskimi wspólnotami, o różnej wrażliwości i historii, potrafią stanąć razem w poznawaniu i zgłębianiu tajemnic chrześcijańskiej wiary” – mówił ks. Pietrusiak.
Czytaj także: Deklaracja dwóch papieży wskazuje na jedność Kościoła
Ksiądz dr hab. Piotr Steczkowski, prof. UR z Katedry Historii Prawa i Doktryn Polityczno-Prawnych UR, zaprezentował dotychczasową współpracę między diecezją rzeszowską a metropolią kuzbaską, która obejmowała m.in. wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym i na Uniwersytecie Rzeszowskim prorektora kuzbaskiego seminarium – ks. Andrieja Mojarenki.
Metropolita Wadim Smirnow przedstawił zebranym ponad tysiącletnią historię Kościoła prawosławnego w Rosji, począwszy od chrztu Rusi w X wieku, aż do ostatniego podziału administracyjnego Kościoła prawosławnego w Rosji jaki miał miejsce w 2012 r. Najwięcej miejsca poświęcił XX wiekowi, zwracając uwagę na czasy represji i męczeństwa chrześcijan w okresie komunizmu.
Prawosławny hierarcha podkreślił, że od lat dziewięćdziesiątych XX wieku sukcesywnie odnotowuje się coraz większą liczbę praktykujących prawosławnych, stąd każdego roku przybywa kościołów, klasztorów i parafii. Nawiązując do współczesnych konfliktów z żalem stwierdził, że dzisiaj często padają słowa o przyjaźni i pokoju, ale niewiele z nich wynika.
Biskup Jan Wątroba nawiązując do słów metropolity Arystarcha zauważył, że porozumienie między Instytutem Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie i Kuzbaskim Prawosławnym Seminarium Duchownym Diecezji Kemerowskiej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jest konkretnym działaniem na rzecz współpracy i ekumenizmu.
Następnie duchowni podpisali deklarację o współpracy. Dokument zawiera deklarację o uczestniczeniu we wspólnych projektach badań teologicznych i wymianie wykładowców i studentów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.