Lublin: odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Michała Łesiowa
12 maja 2017 | 23:45 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Tablicę upamiętniającą prof. Michała Łesiowa, wybitnego slawisty, odsłonięto dziś w gmachu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Przez wiele lat naukowiec był lektorem lubelskiej wspólnoty grekokatolików. Wieczorem w cerkwi greckokatolickiej p.w. Narodzenia NMP odbyło się uroczyste nabożeństwo Panachidy w intencji profesora.
Społeczność akademicka UMCS postanowiła uczcić zmarłego przed rokiem prof. Michała Łesiowa, pamiątkową tablicą w budynku „Nowej Humanistyki” lubelskiej uczelni. Uroczystość odsłonięcia była okazją do wielu wspomnień o naukowcu, który przez całe swoje dorosłe życie był związany z Lublinem.
„Profesor był jednym z najlepszych polskich slawistów” – mówił prof. Michał Sajewicz, dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie. – Był naukowcem o niezwykłym dorobku, promował ponad 20 prac doktorskich i ponad 600 prac magisterskich, z zakresu filologii rosyjskiej, ukraińskiej i słowiańskiej” – dodał prof. Sajewicz.
Podczas nabożeństwa Panachidy, sprawowanej w lubelskiej cerkwi greckokatolickiej p.w. Narodzenia NMP, ks. Stefan Batruch mówił o prof. Lesiowie, jako o oddanym wiernym Kościoła katolickiego wschodniego obrządku. – „Przez wiele lat był tutaj lektorem, co nas napawało dumą. On – naukowiec, profesor, nie krępował się czytać lekcje podczas liturgii” – powiedział proboszcz lubelskiej parafii greckokatolickiej.
Duchowny zwrócił też uwagę na odwagę, jaką odznaczał się zmarły naukowiec w czasach Polski Ludowej. – „Kiedy Kościół greckokatolicki był pozbawiony osobowości prawnej, on jako wykładowca UMCS, uczelni, w tamtym czasie, o ateistycznej orientacji, miał odwagę, przychodzić do lubelskiego seminarium i prowadzić zajęcia dla kleryków obrządku wschodniego. Pewnie zdawał sobie sprawę z represji, jakie na niego czekały, ale potrzeba dzielenia się swoją wiedzą była dużo silniejsza od lęku przed stratą kariery” – wspominał ks. Batruch.
Profesor Michał Łesiów przez 60 lat był nierozerwalnie związany z Lublinem i dwiema lubelskim uczelniami – Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Przez wiele lat współpracował z Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, prowadząc tam zajęcia z języka starocerkiewnego dla greckokatolickich alumnów.
Urodził się 3 maja 1928 r. we wsi Huta Stara na Tarnopolszczyźnie. W 1950 r. podjął studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej, a następnie w Instytucie Filologii Polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1956 roku rozpoczął pracę w Katedrze Języka Polskiego UMCS. W latach 1981-1984 zajmował stanowisko Dziekana Wydziału Humanistycznego UMCS.
W 1962 roku uzyskał na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego stopień doktora, w roku 1969 otrzymał stanowisko docenta. Stopień naukowy doktora habilitowanego (1973) uzyskał na podstawie monografii Terenowe nazwy własne Lubelszczyzny. W 1983 roku otrzymał tytuł profesora.
W 1973 roku Profesor Michał Łesiów prowadził wykłady w zakresie językoznawstwa słowiańskiego i ukraińskiego na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. W 1986 roku ponownie pracował w Stanach Zjednoczonych, jako visiting professor na Uniwersytecie Minnesota w Minneapolis.
W 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II przyznał mu medal „Pro Ecclesia et Pontifice”.
Zmarł 15 lipca 2016 r. w wieku 88 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.