Kard. Dziwisz: nasza modlitwa w intencji kapłanów jest nieodzowna
20 maja 2017 | 21:15 | hh | Góra Św. Anny Ⓒ Ⓟ
Nasza modlitwa w intencji kapłanów jest nieodzowna. W ten sposób możemy wspierać ich misję, by nie czuli się samotni, by z pokorą radzili sobie ze słabościami i trudnościami, by odważnie stawiali czoło wyzwaniom, wobec których stają w swojej służbie – powiedział kard. Stanisław Dziwisz na Górze św. Anny podczas pielgrzymki osób modlących się za duchownych. Diecezjalne Dzieło Modlitwy OREMUS powołał bp Andrzej Czaja 18 października 2015 roku.
Kard. Stanisław Dziwisz podziękował bp. Andrzejowi Czai oraz ks. Januszowi Iwańczukowi – moderatorowi Diecezjalnego Dzieła Modlitwy w intencji Kapłanów OREMUS za zaproszenie na coroczną pielgrzymkę osób modlących się za duchownych. Patronem tego dzieła jest św. Jan Paweł II. „Muszę wyznać, że największym i niezasłużonym przywilejem mojego życia było to, że przez trzydzieści dziewięć lat mogłem służyć u boku świętego pasterza” – wspominał kard. Dziwisz.
Emerytowany ordynariusz archidiecezji krakowskiej przyznał, że towarzyszył Janowi Pawłowi II we wszystkich stu czterech podróżach międzynarodowych. „Niezapomniane były podróże do Polski – mówił. Niezapomniana również była i jest obecność świętego papieża na Górze św. Anny. Sam Ojciec Święty wielokrotnie powracał do tego, co tu przeżył. Jestem przekonany, że dzisiaj błogosławi nam z wysoka!” – dodał.
Kaznodzieja nawiązując do liturgii słowa, przygotowującej Kościół do uroczystości Zesłania Ducha Świętego – stanowiącej kamień milowy w dziejach zbawienia człowieka, podkreślił, że „głęboka przemiana naszych serc, będąca dziełem Ducha Bożego, czyni nas zdolnymi do wspólnoty życia i miłości z samym Bogiem”. Ponadto, czyni nas zdolnymi do nowego i ostatecznego przymierza z naszym Stwórcą i Panem.
Zdaniem hierarchy, miłość wyraża się w wypełnianiu przykazań Bożych, a są one drogowskazami pomagającymi korzystać mądrze z daru wolności, abyśmy podążali we właściwym kierunku i doszli do celu. „Na drodze naszego życia spotykamy bowiem wiele propozycji. Niektóre z nich wydają się pociągające, ale w gruncie rzeczy są puste i jałowe, i prowadzą do nikąd. Dlatego potrzebne jest nam światło, abyśmy nie zeszli z właściwej drogi. Potrzebne jest nam słowo Boże, w którym zawarta jest prawda o nas samych, o naszym życiu i ostatecznym przeznaczeniu” – zaznaczył.
Kard. Dziwisz zachęcał, aby odważnie wyznawać swoją wiarę, tak jak św. Jan Paweł II, który wszystkie swoje nadzieje złożył w Bogu i dlatego „mógł o tym świadczyć, uzasadniając swoją postawę i nadzieję wobec człowieka spragnionego prawdy i sensu, miłości i dobra. Czynił to w sposób przekonywujący, docierając do najbardziej odległych zakątków ziemi, przemawiając w różnych językach i na wielkich areopagach współczesnego świata” – stwierdził.
„Najbardziej przejmujące jest to – mówił kardynał – że święty papież nadal przemawia, nadal inspiruje współczesny Kościół, choć od jego błogosławionej śmierci minęło już dwanaście lat. Mogliśmy się o tym również przekonać w ubiegłym roku, podczas Światowych Dni Młodzieży” – przyznał. Ojciec Święty Franciszek wybrał na miejsce spotkania Polskę i Kraków, kierując się pragnieniem młodych, chcących odwiedzić ojczyznę św. Jana Pawła II – inicjatora Światowych Dni Młodzieży, a także pragnących dotrzeć do duchowej stolicy Bożego Miłosierdzia.
Wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II przywołał słowa homilii wygłoszonej na Górze św. Anny przez Ojca Świętego 21 czerwca 1983 roku podczas nieszporów maryjnych, wspaniałą atmosferę modlitwy i życzliwe przyjęcie przez Ślązaków. Papież poświęcił wówczas papieskie korony dla obrazu Matki Bożej Opolskiej. Nawiązując do koronacji obrazu Chrystusa i Jego Matki, Jan Paweł II powiedział, że „dla tych, którzy rozumieją wewnętrzny sens tego obrzędu, będzie to niejako lekcja ewangelicznej nauki, wedle której więksi są w królestwie niebieskim ci, co okazali się pierwsi w służbie i świadczeniu miłości” – wspominał kard. Dziwisz.
Według kaznodziei, w Kościele istnieją różne formy służby i drogi umacniania jego jedności i świętości. Jedną z takich ważnych dróg jest modlitwa, zwłaszcza za duchownych. „Kościół potrzebuje gorliwych i świętych kapłanów, którzy rodzą się przecież i wzrastają w naszych rodzinach, będących pierwszymi seminariami i w których kiełkują powołania. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ten nurt życia Kościoła, stąd nasza modlitwa w intencji kapłanów jest nieodzowna. W ten sposób możemy wspierać ich misję, by nie czuli się samotni, by z pokorą radzili sobie ze słabościami i trudnościami, by odważnie stawiali czoło wyzwaniom, wobec których stają w swojej służbie” – podkreślił.
„Św. Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy – przyznał kard. Dziwisz. Mogę świadczyć o tym osobiście, jako najbliższy towarzysz jego życia. On wszystkie sprawy przeżywał na rozmowie z Bogiem. Kaplica biskupów krakowskich, a potem kaplica papieska była miejscem, gdzie spędzał wiele godzin. Na modlitwie dojrzewały wszystkie jego najważniejsze inicjatywy i decyzje pasterskie. Na modlitwie on sam dojrzewał do świętości, czyli do coraz głębszego zjednoczenia z Bogiem świętym” – zaznaczył i zachęcił do modlitwy za kapłanów.
Diecezjalne Dzieło Modlitwy w intencji Kapłanów OREMUS powołał bp Andrzej Czaja 18 października 2015 roku o godz. 15.00 w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. Celem jest formacja osób, które modlą się codziennie w intencji Ojca Świętego, biskupów i kapłanów, seminarium duchownego oraz nowych powołań kapłańskich. Patronami dzieła są św. Jan Maria Vianney i św. papież Jan Paweł II. Natomiast świętami patronalnymi: uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (dzień modlitw o świętość życia kapłanów) oraz święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana (czwartek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego), a także wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera (4 sierpnia) i wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża (22 października). W te dni modlący się w intencji kapłanów oraz sami kapłani, mogą uzyskać odpust zupełny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.