Prymas Polski: Maryja uczy nas cierpliwości i słuchania
28 maja 2017 | 16:10 | ks.is | Wiele Ⓒ Ⓟ
Maryja uczy nas cierpliwości i słuchania, gdy prosimy o radę – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak w Wielu w diecezji pelplińskiej, gdzie 28 maja odbyły się uroczystości koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia z tamtejszego Sanktuarium Kalwaryjskiego.
Obraz Matki Pocieszenia przyniesiono na Kalwarię w uroczystej procesji dróżkami, przy których przez cały rok odprawiane jest nabożeństwo Męki Pańskiej z licznym udziałem pielgrzymów z Kaszub i innych rejonów Polski.
Mszę św. na polanie, przy stacji III upadku Pana Jezusa z prymasem Polski celebrowali biskupi i prezbiterzy. Wśród koncelebransów znaleźli się m.in.: metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, emerytowany metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński, abp senior z Olsztyna Edmund Piszcz, biskup pelpliński Ryszard Kasyna, biskup pomocniczy z Pelplina Wiesław Śmigiel oraz biskup senior Piotr Krupa.
Witając zebranych, biskup pelpliński Ryszard Kasyna, przypomniał historię obecności obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Wielu. Hierarcha powitał zebranych, podkreślając silny od wieków kult Maryjny w tym miejscu.
W homilii abp Polak nawiązywał do obchodzonej dzisiaj Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Mówił za papieżem Franciszkiem, że Jezus „jest Bogiem rozmiłowanym w człowieku, który jest kochany tak czule, że Bóg nie potrafi się od niego oddzielić”.
Hierarcha ukazywał Maryję jako Matkę Pocieszenia i Niezawodnej Nadziei, gdyż jest to kobieta, „która uczy nas cierpliwości i słuchania, gdy prosimy o radę i otwieramy nasze serca na głos Jej Boskiego Syna. To kobieta, która wzywa nas do działania” – zaznaczył.
Kaznodzieja nawiązał również do nauczania św. Jana Pawła II, który mówił, że obrzęd koronacji wizerunków Maryi wiąże się z godnością królewską Chrystusa oraz z prawdą o królowaniu Maryi.
Królowanie Maryi jest w rzeczywistości służbą, ponieważ Maryja „służy i uczy nas życia, które zdolne jest do zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, do pełni zmartwychwstania i życia z Bogiem oraz do odważnej i pełnej gotowości, wielkoduszności i otwartości postawy służby” – powiedział metropolita gnieźnieński.
Na zakończenie homilii prymas Polski przypomniał, że koronacja w Wielu odbywa się w roku trzechsetlecia pierwszej na polskich ziemiach koronacji na Jasnej Górze. „Dziś w te duchowe dzieje naszej Ojczyzny, w duchowe dzieje tej kaszubskiej ziemi, w duchowe dzieje umiłowanej diecezji pelplińskiej, wpisuje się ta wielewska koronacja. Coronata corda coronat” – Ukoronowana koronuje nasze serca – zaznaczył duchowny.
Po homilii na skronie Jezusa i Maryi abp Polak oraz bp Kasyna włożyli korony, które na Jasnej Górze w ubiegłym roku poświęcił papież Franciszek.
Uroczyste obchody rozpoczęły się w sobotę przybyciem kilku tysięcy pieszych pielgrzymów, którzy wzięli udział w Drodze Krzyżowej, Mszy św. przed Obrazem Matki Bożej Pocieszenia oraz w koncercie ewangelizacyjnym zespołu „Na cały głos”, który działa przy diecezjalnym Radiu Głos w Pelplinie.
Łaskami słynący wizerunek Madonny z Dzieciątkiem w Wielu czczony jest od 1852 roku, kiedy przyniesiono go w procesji z Chojnic w czasie zaborów, po kasacie klasztoru Augustianów.
Kult Maryi w Wielu łączy się z pobożnością pasyjną ze względu na Kalwarię zbudowaną tam na początku XX wieku. Pobożność ludności kaszubskiej, malownicze krajobrazy oraz dynamiczne duszpasterstwo każdego roku przyciągają do Wiela tysiące pielgrzymów. Kończy się tam również budowa nowoczesnego Domu Pielgrzyma, który ma służyć jako miejsce rekolekcji, konferencji oraz wypoczynku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.