Szczecin: mieszkańcy Pomorza Zachodniego dziękuję za wizytę papieską
11 czerwca 2017 | 16:33 | pk | Szczecin Ⓒ Ⓟ
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga przewodniczył w niedzielę w archikatedrze św. Jakuba Apostoła Mszy z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Szczecinie. Podczas liturgii Kościół szczeciński dziękował również za swojego pasterza, w 40. rocznicę święceń kapłańskich.
Podczas Mszy, którą abp Andrzej Dzięga odprawił w ornacie przygotowanym 30 lat temu specjalnie dla Jana Pawła II, przypominał papieskie wezwanie, wygłoszone na Jasnych Błoniach. – Jan Paweł II nauczył nas dbać o Kościół i instytucje Kościoła – powiedział metropolita szczeciński.
Hierarcha zwrócił uwagę, że papież znając doskonale cele, zadania i możliwości kościelnych urzędów, odważnie rezygnował z niepotrzebnego splendoru, ale też bronił ich kompetencji i władztwa nad sprawami duchowymi – mówił w homilii abp Dzięga.
Modlitwa, w której uczestniczyli duchowni, osoby zakonne i przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, a także licznie zgromadzeni wierni, była okazją do dziękczynienia za 40. lat kapłańskiej posługi pasterza diecezji, abp. Andrzeja Dzięgi.
Z okazji 30. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Szczecinie w niedzielę przygotowano rodzinne festyny i wystawy dokumentujące wydarzenia sprzed 30 lat. Hasłem pikniku zorganizowanego na Jasnych Błoniach jest papieskie wezwanie: „Rodzina Bogiem silna, kraj silny rodziną”. – To przesłanie, które chciał nam przekazać Jan Paweł II. Chcemy na nowo wnieść te słowa i tę wartość – podkreśla inicjator wydarzenie Rafał Rak.
Rodzinne spotkanie na Jasnych Błoniach zakończy Apel Jasnogórski. Będzie to też zakończenie Tygodnia Ewangelizacji.
Szczecin był piątym miastem na drodze pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Między 8 a 14 czerwca 1987 r. papież odwiedził także Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.
11 czerwca 1987 r. w obecności nawet 700 tysięcy wiernych Jan Paweł II odprawił Mszę na Jasnych Błoniach. Podczas liturgii ukoronował figurę Matki Boskiej Fatimskiej. Po Mszy papież wmurował kamień węgielny pod budowane wówczas Wyższe Seminarium Duchowne, a następnie spotkał się z duchowieństwem, klerykami, siostrami zakonnymi i członkami instytutów świeckich w bazylice katedralnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.