Bp Wętkowski: prawdziwą jedność można zbudować tylko na Bogu
15 czerwca 2017 | 12:59 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
– Wychodzimy z Chrystusem poza obręb świątyni i chcemy, aby nas jednoczył z sobą i między sobą, tak bardzo podzielonych w rodzinach, we wspólnotach, podzielonych jako naród. Wydaje się, że do tego zjednoczenia potrzeba cudu. Módlmy się więc o cud jedności i zjednoczenia – mówił w uroczystość Bożego Ciała w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski.
Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył centralnym uroczystościom Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Gnieźnie, które rozpoczęła Msza św. pod jego przewodnictwem w katedrze gnieźnieńskiej. W homilii wskazał na jednoczący charakter Eucharystii, która gromadzi wszystkich wierzących bez względu na ich majętność, narodowość, status społeczny i poglądy polityczne.
– Tutaj stoimy wszyscy razem przed Panem po to, aby otworzyć się na Niego i nawzajem na siebie. Po Mszy świętej pójdziemy w procesji. Mamy wyzwolić się z niechęci i rezygnacji, byśmy mogli ruszyć w tę drogę z Bożą mocą. Eucharystia jest sakramentem Boga, który nigdy nie zostawia nas samych na drodze, ale zawsze idzie z nami i wskazuje nam kierunek. Nie wystarczy bowiem tylko iść naprzód, ale trzeba wiedzieć, dokąd się idzie i jaki ma być cel tego wędrowania – mówił bp Wętkowski.
Podkreślił również, że procesja Bożego Ciała nie jest żadnym widowiskiem, ani zwykłym spacerem, ale znakiem obecności Chrystusa wśród nas. – Właśnie dziś idzie On wszędzie tam, gdzie człowiek żyje i pracuje, idzie wśród domów ludzi wierzących, słabo wierzących i niewierzących. I wszystkim błogosławi, bo wszystkich chce zbawić. Idzie w znaku bardzo ludzkim i prostym – chlebie, dając nam w ten sposób do zrozumienia, że jest nam do życia nieodzowny. Na koniec przed Nim uklękniemy. A kto klęka przed Jezusem – stwierdził bp Wętkowski – nie może i nie powinien korzyć się przed żadną ziemską władzą – dodał.
Na koniec duchowny jeszcze raz wskazał na jednoczący wymiar Eucharystii podkreślając, że prawdziwej jedności nie da się zbudować, jeśli u podstaw tego budowania nie będzie stał Bóg, jeśli człowiek będzie budować tylko na ludzkim pomyśle, będzie to zawsze budowanie pozorne, na pustych deklaracjach.
„Wychodzimy dziś z Chrystusem poza obręb świątyni i chcemy, aby nas jednoczył z sobą i między sobą, tak bardzo podzielonych w rodzinach, we wspólnotach, w różnych grupach, podzielonych jako naród. Wydaje się, że do tego zjednoczenia i naszej jedności potrzeba nam cudu takiego, jak cud eucharystyczny. A więc módlmy się o cud jedności i zjednoczenia. Chcemy, aby Chrystus wszedł w naszą rzeczywistość taką, jaką ona jest i by w niej pozostał. Ale chcemy też, aby ją przemienił tak, jak przemienia chleb w swoje Ciało” – podsumował biskup.
W centralnych uroczystościach Bożego Ciała w Gnieźnie uczestniczyli duchowni z Kapitułą Prymasowską na czele, wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego, siostry i bracia zakonni, członkowie bractw i organizacji kościelnych, młodzież, dzieci oraz poczty sztandarowe. O oprawę muzyczną podczas liturgii i procesji zadbał Chór Prymasowski, Chór św. Ojca Pio z gnieźnieńskiej parafii farnej oraz Gnieźnieńska Orkiestra Dęta. Najświętszy Sakrament do kolejnych ołtarzy nieśli proboszczowie parafii Starego Miasta. Przy czwartym ołtarzu znajdującym się tradycyjnie przy kościele garnizonowym biskup pomocniczy gnieźnieński udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.