Bp Czaja zaprasza do zawierzenia miasta Opola Maryi
18 czerwca 2017 | 15:30 | hh | Opole Ⓒ Ⓟ
„Zgodnie z programem obchodów 800-lecia miasta Opola, w najbliższą sobotę, 24 czerwca chcemy zawierzyć dalsze losy miasta Tej, którą w naszej katedrze czcimy jako Matkę Bożą Opolską” – napisał w specjalnej odezwie bp Andrzej Czaja. 17 czerwca w katedrze opolskiej rozpoczęły się Modlitewne Dni Maryjne przygotowujące do tego aktu i odpustu ku czci Matki Bożej Opolskiej.
Opolski ordynariusz przypomniał, że duchowym przygotowaniem do tego aktu była rozpoczęta 2 lutego peregrynacja kopii ikony Opolskiej Pani w parafiach dwóch opolskich dekanatów „Był to czas nawiedzenia przez Maryję naszych parafii, czas szczególnego spotkania z Nią i Jezusem, kontemplacji Jej ikony oraz trwania na adoracji Najświętszego Sakramentu; czas rekolekcji, przemiany, zbliżenia i odnowy” – podsumował.
Hierarcha podziękował za zaangażowanie i podjęcie trudu ufnej i wytężonej modlitwy za miasto. „Jestem zbudowany waszą postawą, świadectwem wiary i rozmodlenia. To bardzo konkretny wkład w dzieło odnowy chrześcijańskiej duszy naszego miasta, w dzieło jego ewangelizacji i podjęcia odbudowy chrześcijańskiego dziedzictwa” – stwierdził biskup.
Bp Czaja wyraził nadzieję, że akt zawierzenia Opola Matce Bożej zaowocuje w sercach, rodzinach, parafiach, w życiu duchowym, zawodowym i społecznym. „Prawdziwe i błogosławione owoce będą jednak zależały od naszego zaangażowania, stanu łaski uświęcającej i pragnienia zawierzenia siebie Matce Najświętszej oraz troski o to, aby wziąć z miłością Jej Syna w swoje życie, przyjąć Go żarliwie w Komunii świętej jako Pana, Króla i Zbawiciela – na nowo i na zawsze!” – zaznaczył.
Uroczystości rozpoczną się w sobotę 24 czerwca o godz. 16.00. Opolski biskup zaprasza do uczestniczenia w nich nie tylko delegacje z poszczególnych parafii, ale wszystkich mieszkańców Opola – dzieci, młodzież, małżonków, rodziców, starszych i młodszych. Początek na placu przed kościołem pw. św. Wojciecha „na Górce”, skąd po krótkiej modlitwie wyruszy procesja do katedry.
W procesji będzie niesiona kopia ikony Matki Bożej Opolskiej, która peregrynowała w opolskich parafiach. Zostanie ustawiona przed katedrą tak, by wierni w katedrze i na placu mieli przed oczyma ten sam wizerunek Matki Bożej. Spoglądając na Jej oblicze mieszkańcy wraz z biskupami odmówią akt zawierzenia.
„Naszym Magnificat – napisał bp Czaja – śpiewanym wraz z Maryją Bogu za wielkie rzeczy, które Pan Bóg zdziałał i których stale dokonuje w naszym życiu – będzie uroczysta liturgia” – napisał biskup. Zaprosił też wszystkich na okolicznościowe spotkanie przy kołaczu i kawie w biskupim ogrodzie i na placu katedralnym.
Obraz Matki Bożej Opolskiej powstał pod koniec XV w. na Morawach. Namalowany został przez nieznanego artystę na trzech połączonych ze sobą deskach lipowych. Cudowny wizerunek czczony był najpierw w Piekarach Śląskich w tamtejszym kościele jezuitów. Aby uchronić go przed zagrożeniem, jakie niosły wojny prowadzone wówczas przez Polskę ze Szwedami i Turkami, obraz przeniesiono w 1702 r. do Opola, a w Piekarach pozostawiono kopię.
Opolska Madonna otaczana była zawsze wielką czcią wiernych: przed cudownym obrazem modlili się m.in. król Jan II Sobieski przed Osieczą Wiedeńską, król August II Mocny czy Achilles Ratti – późniejszy papież Pius XI. 21 czerwca 1983 r. na Górze Świętej Anny wizerunek Opolskiej Pani został ukoronowany przez papieża Jana Pawła II papieskimi, srebrno-złotymi koronami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.