„Bieg na Blachę”
18 czerwca 2017 | 19:32 | Katowice / ks. sk, lk / wer Ⓒ Ⓟ
Oaza Archidiecezji Katowickiej zorganizowała pierwszy „Bieg na Blachę”. Uczestnicy odwiedzili miejsca, które w Katowicach są związane ze sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim. Ks. Blachnicki w latach 50. założył Ruch Światło-Życie, który stawiał sobie za cel formację dojrzałych chrześcijan. W czasach PRL był jednym z najdłużej prześladowanych duchownych katolickich.
– Dziś przypada 75. rocznica nawrócenia ks. Franciszka. Dlatego rozpoczynamy przy katowickim areszcie śledczym nasz bieg, w celi tego budynku Franciszek Blachnicki, wtedy jeszcze nie ksiądz, przeżył swój moment zbliżenia do Boga. I postanowił ofiarować mu swoje życie – powiedział Mateusz Klaja, jeden z inicjatorów „Biegu”.
– Ks. Blachnicki napisał list z Boliwii, w którym wypisał główne zadania Ruchu Światło-Życie. Uczestnicy właśnie zaznajamiają się z tekstem tego listu. Jest 10 wielkich charyzmatów Ruchu Światło-Życie zapisanych w tym liście i mamy 10 stacji, które mówią o tych charyzmatach i tam można rozwiązywać tematyczne zadania, nie tylko na wiedzę, ale też na twórcze myślenie – mówią organizatorzy „Biegu na Blachę”.
Honorowy patronat nad biegiem objął moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, ks. Ryszard Nowak.
Każdy z uczestników biegu otrzymał mapkę Katowic, na której oprócz trasy zostały wypisane Cztery Prawa Życia Duchowego. Sam bieg rozpoczął się przy katowickim Areszcie Śledczym, następnie uczestnicy udali się w stronę katowickiej katedry, Parku Kościuszki oraz kościoła Jutrzenki Wolności na Brynowie.
Czytaj także: Ruch Światło-Życie – idea żywego Kościoła i braterskiej wspólnoty
Ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987) był w latach 50. założycielem Ruchu Światło-Życie, którego celem była formacja dojrzałych chrześcijan, przeżywających swą wiarę w sposób głęboki i żywy. W ciągu kilkudziesięciu lat przez ruch oazowy przeszło kilka pokoleń młodych katolików.
Obecnie w Polsce w Ruch Światło-Życie zaangażowanych jest 90-100 tys. osób, z czego ok. 35 tys. to małżonkowie zgromadzeni w kręgach Domowego Kościoła, a reszta to grupy dziecięce oraz dorośli formujący się w tzw. Oazie Dorosłych. Ruch rozwija się w 40 krajach na wszystkich kontynentach.
Ks. Blachnicki był także działaczem trzeźwościowym, twórcą Krucjaty Wstrzemięźliwości, a następnie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zrzeszającej setki tysięcy abstynentów i propagującej styl życia wolny od nałogów i uzależnień. Był ponadto wybitnym teologiem pastoralistą, profesorem KUL. Formy jego działalności duszpasterskiej były wspierane przez kard. Karola Wojtyłę – Jana Pawła II, którego zainspirowały do podjęcia idei Światowych Dni Młodzieży.
Z powodu swojej działalności ks. Blachnicki był jednym z najdłużej prześladowanych duchownych katolickich w czasach PRL.
Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1994) i Krzyżem Oświęcimskim (1995).
Trwający obecnie proces beatyfikacyjny kapłana jest bliski ukończenia. 30 września 2015 roku papież Franciszek podpisał dekret Kongregacji ds. Kanonizacyjnych stwierdzający heroiczność cnót czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.