Warszawa: Nagroda Społeczna im. kard. Wyszyńskiego wręczona
23 czerwca 2017 | 21:59 | mp | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Prof. Paul Dembiński, znany ekonomista z Genewy, o. Gabriel Bartoszewski OFM cap, postulator w wielu procesach kanonizacyjnych oraz Fundacja Nowy Staw, organizator Chrześcijańskich Tygodni Społecznych – otrzymali 23 czerwca statuetki Nagrody Społecznej im. Kardynała Wyszyńskiego za rok 2016. Uroczystość odbyła się w Pałacu w Wilanowie.
Honorowym gościem uroczystości był Prymas Polski abp. Wojciech Polak, który mówił o wartości patriotyzmu w ujęciu kard. Stefana Wyszyńskiego. Wskazał na Prymasa Tysiąclecia, przede wszystkim jako na biskupa Kościoła i pasterza, który był jednocześnie ojcem wszystkich Polaków. Podkreślił, że prymasa Wyszyńskiego charakteryzowała troska o każdego człowieka, który jest cząstką w tej wielkiej wspólnocie jaką jest naród. Zaznaczył, że Prymas traktował szacunek dla godności człowieka i obronę jego praw jako podstawę wszelkiego patriotyzmu i miłości do ojczyzny. – Dlatego tak silnie bronił wolności religijnej jak i wszystkiego, co wiązało się z życiem rodziny, z obroną życia, słowem bronił tego, co składało się na konkretne życie człowieka – dodał prymas Polak.
I z tego powodu – kontynuował abp Polak – w nauczaniu prymasa Wyszyńskiego tak silnie obecny był wątek obrony narodu, poprzez otwarte występowanie przeciw nasilającym się czynnikom demoralizacji, zarówno tym, które działają spontanicznie, jak i tym, które wydają się być zaplanowaną akcją. – Dlatego w tym duchu Kościół stając w obronie zagrożonego ładu społecznego, sprawiedliwości, ludzkich i społecznych praw, rozwoju moralnego i kultury religijnej, stawał w obronie narodowej racji stanu – podkreślił prymas.
Abp Polak przypomniał znane sformułowanie prymasa Wyszyńskiego: „Człowiek rzecz święta!” Wyjaśnił, że tylko w duchu tak głębokiego personalizmu, stanowiącego jedną z najbardziej charakterystycznych cech nauki społecznej prymasa Wyszyńskiego, należy rozumieć jego wezwania do przebaczenia i pojednania, także w wymiarach społecznych a nawet międzynarodowych. – Przebaczenie wrogom nazywał Prymas Tysiąclecia, odpowiedzią dojrzałego chrześcijaństwa polskiego, a podstawę społecznego wymiaru pojednania upatrywał w nawróceniu człowieka – dodał abp Polak.
Z kolei prof. Jan Żaryn, przewodniczący Kapituły, podkreślił, że Nagroda Społeczna im. Kardynała Wyszyńskiego jest przyznawana osobom, które stanowią niejako pomost pomiędzy nauczaniem Prymasa Tysiąclecia, a dzisiejszymi wyzwaniami. Wskazał też na „kilka punktów brzegowych w spuściźnie Prymasa” – a są to: Polskość, katolicyzm i człowiek. Wiąże się z tym – promowana przez prymasa Wyszyńskiego – miłość do własnego narodu i własnej przeszłości historycznej. Przypomniał, że Prymas Tysiąclecia wskazywał na miłość do ojczyzny jako bardzo poważne zadanie i… za to właśnie Prymas był często krytykowany, także w środowiskach katolików uznających się za postępowych. Zarzucano mu, iż rzekomo przenosi w epokę współczesną kategorie przedwojenne myślenia oraz za to, że nie stawia na dialog, w tym głównie dialog z lewicą.
Uroczystego wręczenia Nagród im. Kardynała Wyszyńskiego, dokonał jego obecny następca prymas Wojciech Polak wraz z Michałem Drozdkiem, prezesem Fundacji SPES. Otrzymali je:
Prof. Paul H. Dembiński, dyrektor Obserwatorium Finansowego w Genewie – za „działalność naukową przyczyniającą się do rozwoju katolickiej nauki społecznej i zastosowania jej zasad w naukach szczegółowych”.
O. Gabriel Bartoszewski – „za działania na rzecz uznania świętości Patrona Nagrody, wielkiego twórcy katolickiej nauki społecznej Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz za całokształt służby narodowi i Kościołowi”.
Fundacja Nowy Staw z Lublina – „za praktyczne wdrażanie zasad katolickiej nauki społecznej i upowszechnianie ich wśród młodzieży polskiej i z krajów pobratymczych”.
Wręczenie statuetek i dyplomów poprzedziła debata: „Patriotyzm – inspiracja życiem, myślą i dziełem Prymasa Tysiąclecia” z udziałem Anny Rastawickiej, Marka Bieńkowskiego, Michała Drozdka i Adama Pęzioła.
***
Prof. Paul H. Dembiński, ur. 1955, jest światowej sławy ekonomistą i myślicielem katolickim, który do współczesnej myśli ekonomicznej wnosi kategorie społecznego nauczania Kościoła. W swych licznych książkach i wystąpieniach podkreśla niezbędność fundamentów etycznych we wszelkiej działalności gospodarczej i finansowej. Wskazuje na słabość utopijnie rozumianego liberalizmu gospodarczego i na potrzebę rozwijania społecznej gospodarki rynkowej – w służbie nie tylko wąsko pojmowanego zysku, ale dobra człowieka i rodziny. Formułuje tezę, że ekonomia i finanse pozbawione fundamentu etycznego, skazane są na nieuchronny kryzys.
Prof. Dembiński jest wykładowcą uniwersytetów w Genewie i w szwajcarskim Fryburgu, współtwórcą i dyrektorem Obserwatorium Finansowego w Genewie oraz dyrektorem Instytutu Badań Ekonomicznych Eco Diagnostic. Wykłada w Lozannie, Oksfordzie i Santiago de Chile. Jest członkiem rady konsultacyjnej na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Karola w Pradze. Jest też prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Promocji Nauczania Społecznego Kościoła i członkiem rady naukowej watykańskiej Fundacji Centessimus Annus.
O. Gabriel Bartoszewski OFM Cap, ur. 1933 r. w Potworowie, jest jednym z najbardziej znanych prawników kościelnych w Polsce, postulatorem w wielu procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, specjalistą w zakresie teologii życia wewnętrznego, współpracownikiem kolejnych Prymasów oraz Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.
W wieku 16 lat rozpoczął nowicjat w Komisariacie Warszawskim Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Nowym Mieście z imieniem br. Gabriel. W 1957 r. przyjął święcenia kapłańskie, zaś rok później rozpoczął naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL. Studia zwieńczył w 1962 r. rozprawą doktorską. Od 1966 r. o. Bartoszewski współpracuje z licznymi zgromadzeniami zakonnymi nad ich posoborową odnową i redakcją zakonnych konstytucji. Od 1969 r. jest obrońcą węzła małżeńskiego Przy Sądzie Metropolitalnym w Warszawie, a od 1989 r. promotorem sprawiedliwości. W latach 1970 – 76 był prowincjałem warszawskiej prowincji kapucynów. Od 1979 r. jest wykładowcą teologii życia zakonnego w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego w Warszawie. W latach 1981 – 1991 był wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Kapucynów w Łomży i Lublinie.
Jest też członkiem Konsulty Zakonów Męskich w Polsce, a w latach 1973 – 76 przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Od 1989 r. jest stałym współpracownikiem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, a od 1994 r. referentem Kurii Metropolitalnej w Warszawie ds. instytutów życia konsekrowanego.
Od ponad 40 lat o. Bartoszewski jest czynnie zaangażowany w przeprowadzenie wielu procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Był m. in. wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjny bł. Honorata Koźmińskiego, a po beatyfikacji procesu jego kanonizacji. Jest ponadto wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego i referentem ds. beatyfikacji i kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki z ramienia Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw z Lublina, obchodzi w bieżącym roku 25 lecie działalności. Jednym z istotnych dzieł Fundacji jest zorganizowanie wraz z innymi organizacjami pięciu już Chrześcijańskich Tygodni Społecznych, których Fundacja była inicjatorem i zawsze głównym organizatorem. Obecnie trwają przygotowania do VI ChTS-u, który tym razem odbędzie się w Warszawie. http://www.tydzienspoleczny.eu/
Nagroda Społeczna im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przyznawana jest obecnie przez Kapitułę powoływaną przez Fundację „SPES”. Jej protoplastą była nagroda powołana w latach 70-tych przez Ośrodek Dokumentacji i Studiów Społecznych. Do jej laureatów należeli nestorzy katolickiej nauki społecznej, tacy jak prof. Czesław Strzeszewski czy ks. prof. Józef Majka. Znani działacze społeczni jak prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Włodzimierz Fijałkowski czy prof. Ryszard Bender. W latach 1987 – 2002 nagroda nie była przyznawana.
Przyznawanie Nagrody zostało wznowione przez Fundację SPES, która została powołana w 2002 r. z inicjatywy znanego działacza chrześcijańsko-społecznego Janusza Zabłockiego, a wcześniej twórcy ODISS. Fundacja skupia obecnie środowisko znanych ekspertów i promotorów Katolickiej Nauki Społecznej. Jej prezesem jest Michał Drozdek. W latach 2002 – 2007 r. Fundacja „SPES” była wydawcą czasopisma „Znaki Nowych Czasów”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.