Kraków: obchody 25-lecia istnienia Wspólnoty „Galilea”
01 lipca 2017 | 22:19 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
Przez całą sobotę w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” trwały uroczyste obchody 25. rocznicy powstania Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”. Członkowie grupy wysłuchali konferencji oraz świadectw, a także uczestniczyli we Mszy św. i modlitwie uzdrowienia.
Na świętowanie w Krakowie zjechało blisko 1200 osób. Przybyły wspólnoty z całej Polski m.in. z Warszawy, Radomia, Poznania czy Zamościa, ale także z zagranicy – Anglii, Bułgarii, Holandii, Austrii, Ukrainy i Niemiec.
„Najważniejszy cel dzisiejszego spotkania to uwielbienie Boga i wielkie dziękczynienie za tyle lat działania naszej grupy. Chcemy, żeby ten czas nie był tylko podsumowaniem, ale zapalał nas do jeszcze aktywniejszego podejmowania dzieła ewangelizacji” – powiedział ks. Wojciech Mleczko CR, współorganizator spotkania i opiekun duchowy krakowskiej części grupy. Jak dodał głównym celem działania wspólnoty jest od lat niesienie nadziei.
„Nadziei w Chrystusie tym, którzy jej nie mają oraz zmartwychwstania w Jezusie i pomagania w wychodzeniu z grobów współczesności człowiekowi. Głównym narzędziem naszego zaangażowania jest Szkoła Nowej Ewangelizacji” – wyjaśnił.
Jednym z elementów spotkania były świadectwa członków grupy. „Momentem mojego nawrócenia było słowo od Pana Boga, który powiedział do mnie, że kocha mnie takiego, jakim jestem” – mówił Dariusz, który wiele lat przegrywał z alkoholem.
To właśnie w „Galilei” otrzymał wsparcie – podjął terapię, a Chrystus uzdrawiał jego wnętrze i relacje z bliskimi. „Doświadczyłem uwolnienia. Wiem, że Bóg jest przy mnie każdego dnia. Także przez osoby, które razem ze mną trwają w naszej lojalnej wspólnocie” – przyznał.
Podczas spotkania głos zabrał pomysłodawca utworzenia wspólnoty ks. Krzysztof Czerwionka CR. „Nie wiedzieliśmy czy to będzie coś wielkiego. Chcieliśmy po prostu wielbić Boga. Ale widzieliśmy też, że wszyscy mamy doświadczenie nawrócenia i pragnienie ewangelizacji” – opisywał.
Jak zaznaczył nie ważne jest to, że grupa ma już 25 lat, ale to by stale uświadamiać sobie, że trzeba dawać się prowadzić Bogu. „Nie trwajmy w melancholii, ale idźmy dalej. Pamiętajmy, że Pan Bóg posługuje się każdą osobą i starajmy się nie polegać tylko na sobie w podejmowanym przez nas dziele głoszenia Dobrej Nowiny, ale na sile nas wszystkich tutaj obecnych” – mówił także.
Jak podkreślali członkowie wspólnoty jest ona dla nich wyjątkową przestrzenią wzrostu duchowego oraz miejscem niezwykłej solidarności. „Nasza córeczka urodziła się jako wcześniak – ważyła tylko 1,5 kg. Lekarze nie dawali szans. Ale wspólnota nas nie zostawiła, modliliśmy się razem i to tylko dzięki Bogu przetrwaliśmy ten ciężki czas i stał się cud. Nawet nie widać, że Wiktoria jest po tak ciężkim początku życia” – przyznała Joanna z Chełma.
Z kolei Paweł, który przyjechał aż z Holandii podkreślił, że „Galilea” uczy życia prawdą i miłością. „Chodzi o relacje. Wcześniej nigdy nie rozumiałem, że odzwierciedlenie więzi Boga Ojca, Syna i Ducha Św. następuje w rodzinie i wspólnocie z innymi osobami wierzącymi. To wyjątkowe oparcie, ale także otwarcie na dzielenie się tą prawdą z innymi poprzez ewangelizację” – opisał.
Istotnym elementem świętowania 25. rocznicy powstania Wspólnoty „Galilea” była Msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II, której przewodniczył bp. Grzegorz Ryś. Tłumaczył on obecnym, że działalność ewangelizacyjna nie może być niczyim prywatnym pomysłem ani biznesem.
„To jest sprawa Jezusowa, to jest Jego dzieło od początku do końca. To jest Jego sprawa, że szuka sobie takich współpracowników jak my. Na to nie ma innego słowa niż miłosierdzie. Bo ta misja, którą podejmujemy, jest dla nas uzdrawiająca” – podkreślił, wskazując, że nie można wykonać misji zleconej przez Boga bez zjednoczenia z Chrystusem na krzyżu.
Sobotnie świętowanie zakończyło rozesłanie pierwszych misjonarzy wywodzących się ze wspólnoty. „Nasza posługa ma być przede wszystkim głoszeniem Dobrej Nowiny. Mamy prowadzić kursy nowej ewangelizacji. Myślę jednak, że poza głoszeniem Chrystusa będziemy także tworzyć taką prawdziwą wspólnotę życia, która podobnie jak w 'Dziejach Apostolskich’ będzie ukazywać innym Jezusa” – stwierdziła jedna z misjonarek, Małgorzata z Warszawy, która już w sierpniu uda się do Tanzanii.
Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” narodziła się w 1992 r., kiedy to pierwsze osoby zaczęły spotykać się na modlitwie z ks. Krzysztofem Czerwionką CR w Ośrodku Rekolekcyjnym w Stryszawie. Jej działanie skupione jest wokół Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Marka – dzieła Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców. Obecnie ta katolicka wspólnota ewangelizacyjna zrzesza około 2,5 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.