Uczniowie Ratzingera obradować będą w tym roku o męczeństwie
02 lipca 2017 | 11:43 | Watykan / RV / wer Ⓒ Ⓟ
Krąg uczniów Josepha Ratzingera obradować będzie tym razem na temat prześladowania i męczeństwa chrześcijan. Ich kolejne spotkanie, planowane na wrzesień, zapowiedział ks. Stephan Otto Horn SDS, który koordynuje prace tej grupy teologów. Niemiecki salwatorianin, obecnie 82-letni, był w latach 1972-1977 asystentem ks. prof. Ratzingera w Ratyzbonie.
Dawni uczniowie przyszłego papieża Benedykta XVI, wśród nich zwłaszcza Niemcy i Austriacy, ale także przedstawiciele innych narodowości, spotykają się co roku. W ostatnich latach dołączają do nich młodsi uczeni, zajmujący się Ratzingerowską myślą teologiczną. Jest ich ponad 30, w tym również zainteresowani tą tematyką prawosławni. Temat prześladowań chrześcijan jest dalszym ciągiem dwóch poprzednich spotkań o kryzysie wiary, odczuwanym zwłaszcza w Europie.
Czytaj także: Cicha obecność Benedykta XVI w Kościele
Krąg uczniów ks. Ratzingera powstał w roku 1977, kiedy został on arcybiskupem Monachium, opuszczając uniwersytet w Ratyzbonie. Doroczne zebrania z jego udziałem były nadal kontynuowane, kiedy kard. Ratzinger został w 1983 roku prefektem Kongregacji Nauki Wiary, a następnie w 2005 roku papieżem. On sam wyznacza tematy spotkań, a także zatwierdza wygłaszających referaty.
Tym razem jednym z nich będzie ks. Helmut Moll, który z grupą 160 ekspertów zredagował dla episkopatu Niemiec martyrologium męczenników XX wieku. Obejmuje ono 900 niemieckich ofiar nazizmu i komunizmu oraz męczennic czystości i zamordowanych misjonarzy. Benedykt XVI, choć w ostatnich latach nie bierze już osobiście udziału w obradach, zawsze je śledzi. Po ich zakończeniu spotka się z małą grupą uczestników, którzy zrelacjonują mu wyniki prac.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.