Tarnów: władze i stypendyści o przyszlości Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
07 lipca 2017 | 17:07 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Władze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zapytali swoich stypendystów o to, jak widzą przyszłość tej organizacji. Studenci odpoczywający na obozie w Tarnowie dyskutowali na ten temat podczas tzw. „szczytu” stypendystów. Fundacja działa od 17 lat. Aktualnie pod opieką ma prawie 2000 stypendystów,
Rada Fundacji w najbliższym czasie będzie musiała podjąć decyzję związaną z reformą edukacji. „Są pomysły, by program stypendialny zaczynać od siódmej czy ósmej klasy szkoły podstawowej, albo drugi, który mówi, by pominąć szkołę podstawową i zacząć od szkoły średniej. Czasu na decyzję nie mamy zbyt dużo” – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Gabriela Pogroszwska ze wspólnoty toruńskiej Fundacji zwracała uwagę, że potrzeba większego zaangażowania samych stypendystów. „Mamy takie pokolenia, że ich zaangażowanie słabnie. Wiele osób też nie wie, że kiedy skończy studia można się dalej angażować, bo działa Stowarzyszenie Absolwentów ‘Dzieło’” – dodaje.
Młodzi zaproponowali ponadto, by stworzyć stały termin obozów studenckich. Były też głosy, by podczas takich wakacyjnych spotkań starsi stypendyści przekazywali cenną życiową wiedzę młodszym kolegom.
„Podczas obozów dla gimnazjalistów i licealistów są też obecni studenci, którzy pomagają w organizacji. W związku z tym pojawił się głos w dyskusji, że starsi podczas jednego spotkania mogą opowiedzieć młodszym jak wygląda życie studenckie, jakie w dużym mieście czekają na nich zagrożenia , na co zwrócić uwagę i jak najlepiej zaangażować się w życie Fundacji” – mówi Justyna Sobocka z Biura Prasowego.
Prezes Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk zwraca uwagę na wspólnotę i formację. „To co nas wyróżnia spośród innych programów stypendialnych to formacja w duchu św. Jana Pawła II. To paradygmat Fundacji – ktoś dziś tak powiedział i ja się z tym zgadzam” – dodaje.
Z młodzieżą spotkał się także aktor Dariusz Kowalski, odtwórca roli ojca bł. Karoliny w filmie „Zerwany kłos”. Jego zdaniem czystość to coś najcenniejszego co człowiek ma, a roztrwonienie tego daru to jest największy błąd jaki można w życiu popełnić.
„To jest skarb. To jest coś z czego możemy uczynić dar drugiej osobie z którą będziemy. To jest – mówiąc po staropolsku – najcenniejsze wiano, które możemy wnieść do życia rodzinnego. Zachowanie czystości pozwala zachować moc wewnętrzną, łaskę, integralność osoby” – podkreśla aktor.
8 lipca stypendyści udadzą się do Starego Sącza, gdzie zostanie odprawiona Msza Święta przy Ołtarzu Papieskim o godzinie 10:00. Pociąg, który dowiezie stypendystów na to wydarzenie zapewnił marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa. Stypendyści zwiedzą również klasztor klarysek orz zabytkowe miasto.
Fundacja działa od 17 lat. Aktualnie pod opieką ma prawie 2000 stypendystów, którzy otrzymują nie tylko pomoc finansową, ale także uczestniczą w obozach wakacyjnych i spotkaniach formacyjnych w ciągu roku. Diecezja tarnowska ma ponad 50 stypendystów. Pieniądze na stypendia pochodzą z przykościelnej i publicznej zbiórki pieniędzy z okazji Dnia Papieskiego, z ofiar darczyńców i 1% podatku dochodowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.